Czym różni się psychiatra od psychologa?

Z zaburzeniami psychicznymi bardzo trudno jest poradzić sobie samodzielnie. Identycznie wygląda sytuacja przy problemach z emocjami, uzależnieniami i depresji. Przy tych i wielu innych problemach warto skorzystać z pomocy doświadczonego psychologa lub psychiatry. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czym różni się psycholog od psychiatry i przy jakich dolegliwościach może nam pomóc.

Kim jest psycholog?

Psycholog to osoba, która może pochwalić się stosownymi umiejętnościami i kwalifikacjami niezbędnymi do przeprowadzania profesjonalnych testów psychologicznych. Psycholog bada jak funkcjonuje ludzka psychika, dzięki czemu jest w stanie zrozumieć zachowanie swoich pacjentów. Psycholog może posiadać konkretną specjalizację. Wyróżnić można między innymi znawców od psychologii społecznej, międzyludzkiej lub klinicznej. Podczas swojej pracy zawodowej psychologowie skupiają się na leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra Poznań jest lekarzem, który skupia się na zaburzeniach w funkcjonowaniu psychiki człowieka. Chorób natury psychicznej jest bardzo wiele, dlatego też zakres pracy psychiatrów jest bardzo szeroki. Psychiatrzy specjalizują się przede wszystkim w leczeniu zaburzeń lękowych, psychotycznych, depresyjnych, odżywiania i osobowości. Aby zostać psychiatrą należy ukończyć 6-letnie studia medyczne i roczny staż podyplomowy. Warto wspomnieć również o tym, że 5-letnia specjalizacja w dziedzinie psychiatrii zakończona jest Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym.

Co warto wiedzieć?

Psychologowie i psychiatrzy bardzo często współpracują ze sobą. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że jeden z nich może skierować swoich pacjentów bezpośrednio do drugiego, dzięki czemu będzie można poprawić skuteczność leczenia. Przy wielu problemach psychicznych najlepsze wyniki w leczeniu osiąga się właśnie po połączeniu psychoterapii i stosownych lekarstw. Psychiatra Poznań bardzo często współpracuje z psychologami w celu ustalenia precyzyjnej diagnozy.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry?

Do doświadczonego psychiatry należy się udać jak najszybciej, gdy zaobserwujemy halucynacje, utratę kontaktu z rzeczywistością albo zwiększoną agresję w stosunku do siebie lub innych. Farmakoterapia, którą oferują psychiatrzy jest niezbędna przy leczeniu napadów lękowych, zaburzeń odżywiania, depresji, schizofrenii i przy chorobie afektywnej dwubiegunowej. Pamiętać należy o tym, że przy leczeniu większości wymienionych chorób niezbędna jest zarówno psychoterapia, jak i również leczenie farmakologiczne.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz