Czym kierować się przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?

fotowoltaikaCoraz więcej Polaków decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich domach, co przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd i dbania o środowisko naturalne. Odpowiedni wybór instalacji fotowoltaicznej może jednak stanowić wyzwanie dla osób, które nie są zaznajomione z tematem. Właściwie dobrana moc, rodzaj paneli oraz ich lokalizacja to kluczowe czynniki wpływające na zadowolenie z inwestycji.

Dobór odpowiedniej mocy instalacji

Przy wyborze mocy instalacji fotowoltaicznej warto kierować się przede wszystkim rzeczywistym zużyciem energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe. Analiza rachunków za prąd oraz określenie średniego miesięcznego zużycia pozwolą na dobranie optymalnej wielkości instalacji. Istotne jest również uwzględnienie przyszłych planów, takich jak zakup samochodu elektrycznego czy zwiększenie liczby domowników, co może wpłynąć na wzrost zużycia prądu. Przy dużej przestrzeni dachowej warto rozważyć instalację o większej mocy, by zapewnić sobie odpowiednią rezerwę.

Wybór rodzaju paneli fotowoltaicznych

Kolejnym aspektem do rozważenia jest rodzaj paneli fotowoltaicznych. Na rynku dostępne są głównie dwa typy paneli – monokrystaliczne i polikrystaliczne. Panele monokrystaliczne charakteryzują się wyższą efektywnością oraz estetycznym wyglądem, jednak ich cena jest również wyższa w porównaniu z panelami polikrystalicznymi. Panele polikrystaliczne są tańsze i mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużego budżetu na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, ale warto pamiętać, że ich efektywność jest nieco mniejsza.

Lokalizacja i kierunek montażu paneli fotowoltaicznych

Ostatnim ważnym aspektem przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jest lokalizacja i kierunek montażu paneli. Najlepsze rezultaty osiąga się, gdy panele fotowoltaiczne zamontowane są skierowane na południe, pod kątem wynoszącym 30–35 stopni względem poziomu. Taka lokalizacja pozwala na optymalne nasłonecznienie oraz efektywność działania paneli przez cały rok. Jeśli to możliwe, warto również wziąć pod uwagę ewentualne przeszkody terenowe lub budynki, które mogą rzucać cienie na panele, obniżając ich wydajność.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz