Czy warto budować ekologiczny dom?

Wybór projektu domu jest jedną z najważniejszych decyzji, którą już na początku musi podjąć inwestor. Bardzo często zastanawiamy się nad budową domów pasywnych, energooszczędnych, ekologicznych. Co ma na to wpływ i czy budowa takiego domu jest opłacalna?

Chcąc zbudować dom – nawet mały – trzeba dysponować oczywiście działką i całkiem sporymi zasobami gotówki. Nie ma co ukrywać, że budowa domu i tym bardziej jego wyposażenie należą do najtańszych inwestycji. Im bardziej nowoczesny dom, wyposażony w odpowiednie technologie, ekologiczne rozwiązania sprawiające, że jest mniejszy wpływ na środowisko i mniejsze zapotrzebowanie na energię tym bardziej rosną koszty. Niemniej jednak i lepiej zainwestujemy w dom na początku, tym bardziej spadną nam koszty jego utrzymania.

Im bardziej ekologicznie, tym taniej w przyszłości

Choć stosowanie w domu ekologicznych rozwiązań, np. dotyczących stolarki drzwiowej i okiennej, systemu ogrzewania, fotowoltaiki, oczyszczalnie biologiczne na początku związane jest z większymi wydatkami to w dłuższej perspektywie czasu wszystko nam się zwróci, a innym bardzo ważnym aspektem będzie to, że znacząco poprawi się komfort mieszkania.

Realnym przykładem oszczędności są np. szczelne okna oraz sprawny, wydajny system grzewczy, który zmniejsza dyskomfort termiczny. Przy wsparciu paneli fotowoltaicznych możemy cieszyć się darmowym prądem i wykorzystać go do zasilania urządzeń oraz ogrzewania (pod warunkiem posiadania systemu decentralnego). Wszystko to sprawia, że w późniejszym czasie miesięczne koszty utrzymania będą mniejsze.

Zobacz także: https://easyweb.pl/dom-na-terenach-zielonych-w-co-warto-inwestowac/

Biologiczne oczyszczalnie ścieków

Myśląc o ekologii zdecydowanie warto odchodzić o tradycyjnych rozwiązań, np. betonowych zbiorników na szambo i stosować rozwiązania nowocześniejsze, bardziej estetyczne, bardziej ekologiczne np. biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Montaż takie instalacji związany jest nie tylko z ekologią i szeroko rozumianą większą estetyką, ale przede wszystkim również z mniejszymi kosztami utrzymania.

Stosując biologiczną oczyszczalnie nie musimy męczyć się z tradycyjnym opróżnianiem szamba, a co za tym idzie brzydkim zapachem, który potrafi skutecznie zmniejszyć komfort mieszkania. Zbiorniki można montować nawet na małych działkach, są one odporne na uszkodzenia, przemarzanie, wilgoć oraz nacisk. Zachodzi w nich oczywiście proces beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków odpady się rozkładają.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter