Czy odzież z ekologicznych materiałów jest warta uwagi?

Kompletowanie garderoby to zajęcie odpowiedzialne. Nie chodzi tu tylko o odpowiedzialność za kreowany wizerunek i atrakcyjność komponowanych stylizacji. Nie mniej ważnym czynnikiem, który sprawia, że do wyboru kolejnego ubrania nie można podejść z obojętnością jest fakt, że to co kupujemy ma często negatywnie wpływa na środowisko. Odpowiedzialne odzieżowe zakupy mogą ten wpływ zniwelować, nieodpowiedzialne z kolei roztaczają wokół kupującego i jego bliskich  pętlę czasową, z której nie sposób się wydobyć – ubranie, które nie służy środowisku wyrządza naturze szkodę tak podczas produkcji (w przeszłości), jak i po, podczas procesu rozkładu, który trwa bardzo długo (w przyszłości). Ekologiczne ubrania można z kolei wybrać niezwykle szybko, dlaczego więc z tym zwlekać?. Jak zrobić ekologiczne zakupy? Najprościej, zapoznając się z poniższymi wskazówkami. 

Czy warto kupować odzież z ekologicznych materiałów?

Ekologiczne materiały to takie, których produkcja była procesem przyjaznym dla środowiska. Określenie to może dotyczyć tak materiałów naturalnych, jak i sztucznych, kluczem w określeniu materiału jako „ekologiczny” jest nie jego „sztuczność”, a sposób, w jaki materiał był produkowany. Często pojęcie „materiał przyjazny dla środowiska” rozumie się szeroko, określając tak nie tylko te tkaniny, które produkuje się bez użycia szkodliwych i niebiodegradowalych pestycydów, nawozów itd., czy takich, na których produkcję nie zużywa się dużych zasobów wody (co jest najbardziej intuicyjnym rozumieniem tego terminu, bo tak właśnie przemysł odzieżowy najczęściej szkodzi środowisku). Bywa, że pod tym pojęciem rozumie się także surowce, których produkcja nie szkodzi nie tylko środowisku, ale i pracującemu człowiekowi, wykorzystując ludzkie jednostki (np. dzieci) podczas procesu produkcji i uwłaczając im przez odmówienie godziwej zapłaty. Jeżeli zależy nam na tym węższym rozumieniu tego pojęcia, wystarczy po prostu szukać ubrań „eko”, jeśli jednak pragniemy zadbać, by odzież, której poszukujemy powstawała w etycznych warunkach, wobec każdej z zaangażowanych w produkcję stron, warto dodatkowo szukać dopisku „fair trade”. Pamiętajmy jednak, że i bez tego dodatkowego określenia, wybierając po prostu „ubrania ekologiczne” i tak robimy wiele dla wyjątkowo obciążonej planety, przez przemysł różnego rodzaju, w tym, w znaczącym stopniu, przemysł odzieżowy. Warto kupować „eko odzież” bo robiąc takie zakupy pomagamy środowisku, innym, a często i sobie (pomijając fakt, że dbamy o dom, w którym żyjemy, czyli Ziemię), bo ekologiczne ubrania nie szkodzą ciału, np. uczulając. W szereg „stron”, które zyskują podczas takich zakupów można więc wliczyć i nas samych.

Ekologiczne materiały – przykłady, czego szukać w sklepach

Najbardziej znany eko materiał to bawełna organiczna, inaczej nazywana bio bawełną. To może być pierwszy wybór podczas ekologicznych i świadomych, odzieżowych zakupów. Jej „ekologiczność” tkwi w prostym fakcie – do uprawy bawełny tego rodzaju nie stosuje się chemicznych pestycydów. Zastępuje się je środkami naturalnymi i biodegradowalnymi. W przypadku bawełny jest to kluczowe. Uprawa roślin służących do produkcji tego typu materiału wymaga stosowania znaczącej ilości środków owadobójczych (bawełna jest podatna na szkodniki, a grożące jej owady szybko uodparniają się na działanie stosowanych przeciwko nim produktom), zaniechanie stosowania środków chemicznych jest więc znaczącym odciążeniem dla środowiska, bo bez względu na to, jak niewielkie pola zajmowałaby produkcja bawełny, która nie jest organiczna, i tak stanowić będzie znaczące źródło chemii wypuszczanej do środowiska. Produkty tego typu obecnie coraz łatwiej znaleźć. By nabyć odzież z bawełny organicznej, można wybrać się do popularnych sklepów sieciowych, produkujących odzież w przystępnych cenach, odzież z bawełny organicznej produkuje dla przykładu sieć Carry. Nie warto ograniczać się także w poszukiwaniach typu czy kroju odzieży z takiego materiału, bo już tylko ze wspomnianej tu organicznej bawełny znaleźć możemy t-shirty, sukienki, czy tuniki. Jest więc w czym wybierać. Kolejny materiał, który warto rozważyć, uzupełniając garderobę w przyjazny środowisku sposób, to len. Produkcja lnu, podobnie jak produkcja ekologicznej bawełny nie nadwyręża środowiska (podczas uprawy nie trzeba stosować chemicznych nawozów i pestycydów, a jeżeli są one jednak dopuszczane i stosowane ich użycie jest niewielkie w porównaniu do produkcji innych popularnych materiałów, np. nieekologicznej bawełny), a za ekologicznością materiału tego typu przemawia także jego trwałość – trwalsze ubranie posłuży dłużej i nie trafi szybko na wysypisko, co także jest korzystne dla Ziemi, a także biodegradowalność – tkanina całkowicie się rozkłada i nadaje do recyklingu. Ten na długo zapomniany, a ekologiczny materiał, powoli wraca do łask. W sklepach z odzieżą szczególnie często pojawia się w kolekcjach letnich, jednak zdolność tkany do termoregulacji sprawdzi się także zimą, pozwalając utrzymać ciepło ciała, dlatego też np. sukienkę lnianą można więc także skomponować ze swetrem i nosić w chłodniejszym sezonie.

Odzież z materiałów ekologicznych można więc nabyć niedrogo i nosić przez wszystkie sezony, od cieplejszych po chłodniejsze. Warto to robić, by właśnie tę tak atrakcyjną w Polsce sezonowość zachować. Jeżeli nie zadbamy o środowisko, nie będziemy mogli się cieszyć ani piękną jesienią, ani zimą. W przeciwnym natomiast wypadku – kiedy zadbamy o środowisko, podczas zakupów odzieżowych – będziemy mogli ubarwić jeszcze każdą porę roku pięknymi, a zarazem ekologicznymi stylizacjami.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz