Ćwiczenia w domu – jak zadbać o regenerację organizmu?

W ostatnim czasie nasza rzeczywistość znacznie się zmieniła, a brak swobodnego dostępu do siłowni i klubów fitness sprawił, że wiele osób zdecydowało się na ćwiczenie w domu. O czym pamiętać i jak zadbać o to, by organizm mógł się regenerować?

Dlaczego regeneracja jest istotna?

Wiele osób po wykonanym w domowym zaciszu treningu nie myśli o regeneracji organizmu – z lenistwa, roztrzepania, pośpiechu – powodów jest wiele. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa regeneracja. Odpoczynek po treningu służy nie tylko wyciszeniu i przywróceniu spokojnego oddechu – najważniejszych zachodzących procesów nie widać gołym okiem!

Odpoczynek jest kluczowy m.in. dla regeneracji mięśni. Z tego powodu nie należy intensywnie trenować danej partii przez dwa dni z rzędu. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego w wyniku intensywnego pocenia się spada poziom nawodnienia organizmu. W ramach regeneracji warto spożywać wodę i elektrolity. Co ciekawe, po elektrolity dla dorosłych można sięgnąć nawet podczas treningu. Zaniechanie odpoczynku lub zbyt intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do kontuzji lub przetrenowania, które objawia się bólem mięśni.

Rozgrzewka przed treningiem

Może się wydawać, że rozgrzewka nie stanowi elementu regeneracji, jednak jest niezwykle ważna w kontekście kontuzji i bólu mięśni. Dobrze rozgrzane ciało przed treningiem łatwiej szybciej się zregeneruje po jego zakończeniu.

Jak zadbać o regenerację? Pij elektrolity po treningu

Domowy trening wykonany bez profesjonalnej opieki trenera nie oznacza, że można odpuścić sobie regenerację. Jak o nią zadbać? Po pierwsze – po treningu warto wykonać ćwiczenia rozciągające, które wprowadzają organizm w stan wyciszenia. Następnie należy zarezerwować czas na odpoczynek i posiłek, a także zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, pijąc wodę i elektrolity. Jeśli po treningu nie masz apetytu, doskonale sprawdzą się elektrolity do picia.

Posiłku po ćwiczeniach nie wolno jednak pomijać – organizm pracuje na wysokich obrotach jeszcze po zakończeniu treningu, dlatego warto dostarczyć sobie węglowodanów, białka i zdrowych tłuszczów. Jednak posiłek i elektrolity to nie wszystko, bowiem organizm najszybciej regeneruje się podczas snu. Odpowiednio długi czas odpoczynku nocnego pozwoli następnego dnia powrócić do działania ze zdwojoną siłą!

Regeneracja a alkohol

Prawidłowy poziom nawodnienia organizmu to jeden z kluczowych aspektów, jeśli chodzi o regenerację po ćwiczeniach fizycznych. Chcąc zobaczyć efekty domowych treningów, lepiej nie sięgać po alkohol. A piwo na zakwasy to jeden z popularnych mitów dotyczących regeneracji po treningu. Wypite w każdych ilościach zaburza równowagę elektrolitową. Po wypiciu większych ilości alkoholu samo picie wody nie wystarczy, aby przywrócić poziom nawodnienia wrócił do normy. W takich sytuacjach warto sięgnąć po elektrolity dla dorosłych, które przyspieszą wspomogą prawidłowe nawodnienie organizmu.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz