Co zrobić w razie kolizji drogowej?

Każdy kierowca, który regularnie korzysta ze swojego samochodu, musi doskonale wiedzieć, jak zachować się w razie kolizji samochodowej. Oczywiście nie życzymy nikomu udziału w takim zdarzeniu, niemniej jednak ryzyko jego wystąpienia jest bardzo duże. Na polskich drogach codziennie dochodzi do mnóstwa kolizji i wypadków, dlatego też wiedza na temat tego, jak w takiej sytuacji postąpić, jest bardzo cenna. Albowiem prawidłowe postępowanie może nas uchronić przed niepotrzebnymi komplikacjami choćby ze strony ubezpieczyciela.

Czym jest kolizja drogowa?

Pierwszej kolejności zastanówmy się, jak można sprecyzować definicję kolizji drogowej. Przede wszystkim zastanówmy się, czym różni się kolizja od wypadku samochodowego. Kolizja drogowa, w przeciwieństwie do wypadku, to zdarzenie drogowe, w ramach którego nie mamy osób poszkodowanych. Czyli szkody występują tylko i wyłącznie tzw. podmiotach nieożywionych. Czyli mamy tutaj na myśli same samochody biorące udział w kolizji, a także różne elementy infrastruktury drogowej – znaki drogowe, przydrożne lampy itp. Łatwo zauważyć więc, że kolizja drogowa to takie zdarzenie, gdzie po prostu nie mamy osób rannych, czy ogólnie rzecz ujmując – poszkodowanych.

Co zrobić w razie kolizji drogowej?

W takim razie jak powinniśmy prawidłowo postąpić, w momencie kiedy bierzemy udział w kolizji drogowej? Przede wszystkim powinniśmy postarać się w miarę naszych możliwości usunąć nasz samochód z jezdni, tak aby nie utrudniał ruchu innym pojazdom. Ale oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze będzie to możliwe. Jeśli nie ma możliwości usunięcia samochodu z jezdni, to wtedy musimy oznaczyć miejsce kolizji trójkątem ostrzegawczym. Jeśli nasza stłuczka miała miejsce w mieście, to wówczas trójkąt ustawiamy bezpośrednio przy samochodzie tak żeby inne auta, które uczestniczą w ruchu jadąc na naszym pasie, mogły maksymalnie blisko podjechać do naszego samochodu. Natomiast inne reguły dotyczą sytuacji kiedy kolizja ma miejsce choćby na autostradzie, czy też drodze ekspresowej. W tym wypadku trójkąt ostrzegawczy ustawiamy aż w odległości 100 m od miejsca kolizji.

Jak ustalić sprawcę kolizji?

Po kolizji kierowcy powinni przystąpić do spisania oświadczenia, w którym osoba, która jest sprawcą, przyznaje się do swojej winy. Musimy taki dokument przestawić naszemu ubezpieczycielowi i będzie on podstawą do wypłacania nam środków, które będziemy mogli przeznaczyć na naprawę samochodu. Niemniej jednak jeśli ustalenie sprawcy kolizji będzie problemowe i nie będziemy mogli się dogadać z drugim kierowcą, to wówczas konieczne jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz