Co robić w Krakowie?

Kraków z kilkoma przerwami był stolicą Polski aż do 1795. To jedno z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce. To nie tylko miasto bogate historycznie, ale także kulturalnie. Co roku zrzesza ogromną ilość studentów, gdyż jest to także jeden z największych ośrodków studenckich w kraju. Odpowiadając na pytanie – co robić w Krakowie? – można zaoferować szeroką listę krakowskich atrakcji. Oto kilka z nich.

Zamek Królewski na Wawelu

Obowiązkowym punktem na mapie miasta jest Wawel. To zamek położony w zakolu Wisły i do dziś dzień pełni funkcję obronno-mieszkalną. To także doskonały punkt widokowy na całą panoramę Krakowa. To okazja do zwiedzenia barokowo-renesansowych komnat dawnych Królów Polski. To także źródło bogatych zbiorów malarstwa i zabytkowej broni. Mówi się, że dokładne zwiedzenie wszystkich atrakcji tego miejsca mogłoby zająć nawet cały dzień.

Co robić w Krakowie? – spacer po Rynku Głównym

Doskonałą odpowiedzią na pytanie: co robić w Krakowie? Jest z pewnością spacer po Rynku Głównym. To centralny plac Starego Miasta. W przeszłości pełnił ważną funkcję handlową, o czym świadczą zlokalizowane na środku słynne Sukiennice. Współcześnie to miejsce, w których zakupić można krakowskie pamiątki. Rynek Główny otoczony jest mnóstwem świetnych knajpek, Kościołem Mariackim i zabytkową wieżą Ratusza.

wycieczka do krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

W skład Muzeum Historycznego Miasta wchodzi kilka oddzielnych obiektów muzealnych, zlokalizowanych w różnych częściach Krakowa. Jednym ze słynnych miejsc jest Fabryka Oskara Schindlera, Stara Synagoga, Barbakan oraz Podziemia Rynku. By nie musieć stać w kolejkach warto w te miejsca wcześniej zarezerwować sobie bilety na oficjalnej stronie internetowej Muzeum.

Z wizytą na Kazimierzu

Jest to niezwykle różnorodna dzielnica, przeplatająca różne kultury dawnej Polski. To tutaj mieszczą się zabytkowe synagogi oraz kościoły z ciekawymi zabytkami. To także kolebka wspaniałych restauracji, pubów z rzemieślniczym piwem oraz dużą ilością klubów, w których można tańczyć praktycznie do białego rana.

Co niedługo wydarzy się w Krakowie?

Od 1 do 29 listopada ma odbyć się 18-sta edycja festiwalu Sacrum Profanum. To święto muzyki świeckiej i sakralnej, po współczesne rytmy. Znane jest z znakomitych artystów i repertuarem. W tym roku z powodu pandemii festiwal w całości przechodzi w przestrzeń internetową. Kuratorem tego doskonałego wydarzenia jest Krzysztof Pietraszewski.

Od 17-22 listopada zaplanowano 27. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Podobnie jak wcześniejszy festiwal będzie on nadawany za pośrednictwem Internetu. Zaplanowano zaprezentowanie trzech konkursów, a mianowicie konkurs etiud, zrealizowanych przez studentów szkół filmowych i artystycznych, konkurs animacji krótkometrażowych, profesjonalnych, studenckich i niezależnych oraz krajowy konkurs krótkich profesjonalnych, studenckich i niezależnych animacji. Wszystkie filmy konkursowe będą dostępne online. Podobnie będzie z jurorami pochodzącymi z różnych krajów. Po ekranizacji wszystkich filmów ich zadaniem jest przyznaniem określonych nagród takich jak Dinozaury, Jabberwocky i Żmije.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz