Co może powodować błędy w pracy przepływomierza?

Przepływomierze są urządzeniami mierniczymi o szerokim zastosowaniu, używanymi głównie w pojazdach, ale również w instalacjach i urządzeniach. Gdy przepływomierz nie wskazuje prawidłowych wyników, świadczy to o jego usterkach. Co może wywoływać błędną pracę przepływomierza? Czy można go wtedy naprawić, a może lepiej kupić nowe urządzenie?

Jak rozpoznać błędy w pracy przepływomierza?

Nieprawidłowo działający przepływomierz może być przyczyną poważnych problemów, między innymi związanych z działaniem współpracujących z nim urządzeń, błędów w dokumentacji, podwyższonych kosztów.

Zdarza się, że błędna praca przepływomierza – https://www.enko-pomiar.pl/naprawa-przeplywomierzy,78 trwa przez długi czas i stale podaje on nieprawidłowe wyniki. W innych przypadkach błędy pomiarowe pojawiają się nagle. Duże znaczenie ma zatem rozpoznanie momentu, gdy dochodzi do problemów z jego funkcjonowaniem.

Najczęściej błędna praca przepływomierza sygnalizowana jest zmianami w dotychczasowych pomiarach. Należy więc regularnie je kontrolować, ponieważ zmiany mogą sygnalizować pojawienie się usterek.

Mogą pojawić się również inne objawy, między innymi w formie innej zaburzeń pracy silnika, gaśnięcia silnika, pojawienia się wibracji czy zwiększonego poboru paliwa czy energii.

Wiele urządzeń, z którymi współpracują przepływomierze, ma również zainstalowane systemy do autodiagnostyki. Pozwalają one na wykrycie błędnej pracy przepływomierza i poinformowanie o tym użytkownika.

Przyczyny błędnej pracy przepływomierza

Najczęściej błędna praca przepływomierza jest powodem jego uszkodzenia. Może dojść do niego na skutek zużycia urządzenia na skutek jego starości, ale również wtedy, gdy ma ono wady budowy.

Błędom przepływomierzy sprzyjają również nieprawidłowe korzystanie z urządzenia, pojazdu, a także zaniedbywanie wymiany filtrów i nieprawidłowa regulacja systemów.

Gdy przepływomierz umieszczany jest w zbiornikach, instalacjach, jego błędna praca może być też efektem zanieczyszczenia powstającego na skutek kontaktu z medium. Można temu zapobiegać, wybierając przepływomierze bezkontaktowe, które wykorzystują technologię radaru.

Uszkodzony przepływomierz – naprawić czy wymienić na nowy?

Jeżeli dochodzi do usterek w pracy przepływomierza, najczęściej zaleca się wymienienie go na nowy. Wówczas można uzyskać dokładne pomiary bez ryzyka, że dotychczasowe urządzenie znów zacznie powodować problemy.

Dobierając nowy przepływomierz, warto wtedy wybrać model, który będzie zapewniać dokładne pomiary, a także będzie w mniejszym stopniu narażony na usterki, na przykład z powodu technologii pomiarów.

Więcej informacji dotyczących ofert producentów przepływomierzy można uzyskać w internecie.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz