Brexit – konsekwencje gospodarcze

Z formalnego punktu widzenia wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli tzw. brexit, stało się już faktem. Niemniej jednak do końca roku będziemy mieli do czynienia jeszcze z okresem przejściowym, w trakcie którego pomiędzy UE a Wielką Brytanią będą negocjowane dokładne warunki wyjścia. Jeśli jednak negocjatorzy nie dojdą do porozumienia, to z końcem roku musimy się spodziewać tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia bez umowy. Co to może oznaczać z gospodarczego punktu widzenia?

Twardy brexit – konsekwencje

Jakie mogą być konsekwencje gospodarcze twardego brexitu. Przede wszystkim wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy, może doprowadzić do bardzo znaczących turbulencji gospodarczych zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii. Niemniej jendka do końca roku w zasadzie stosunki gospodarcze między tymi dwoma podmiotami, będą przebiegały na takich samych warunkach jak obecnie. Natomiast z końcem roku może dojść do takiej sytuacji, że zapanuje pewien chaos w relacjach gospodarczych. Przede wszystkim wrócą kontrole graniczne, a także cła na różnorodne towary, które do tej pory swobodnie przepływały pomiędzy wyspą a kontynentem. Niejasny będzie również status pracowników, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii, a pochodzą z krajów UE.

Negocjacje umowy wystąpieniowej – standardy unijne kością niezgody

Dlatego warto z całych sił kibicować negocjatorom zarówno ze strony UE, jak i Wielkiej Brytanii, aby udało się do końca roku podpisać umowę wystąpieniową. Przede wszystim kością niezgody są w tym wypadku standardy unijne. UE stoi na stanowisku, że firmy brytyjskie powinny stosować się do standardów unijnych, albowiem jeśli tego nie uczynią, to będą mogły zdobyć przewagę na rynku w wyniku niezdrowej konkurencji nad firmami zarejestrowanymi UE. Wiadomo, standardy unijne są zacznie wyśrubowane i ich wdrażanie sporo kosztuje. Natomiast Wielka Brytania może w tym momencie swojej standardy obniżyć, co znacznie ułatwi rozwój firm brytyjskich. Jeśli Wielka Brytania nie będzie chciała stosować do unijnych, to Unia Europejska będzie dążyła do tego, żeby zamknąć rynek europejski dla działalności film brytyjskich.

Oczywiście umowa wystąpieniowa zawiera również wiele innych punktów spornych, które trzeba odpowiednio wynegocjować. Do takich problematycznych tematów trzeba zaliczyć przede wszystkim kwestie związane z dostępem do akwenów rybackich, sprawy związane z dostawą prądu i gazu, stosowanie się do odpowiednich standardów w ruchu lotniczym, czy też kwestie związane z przetwarzaniem danych osobowych, przepływu leków itp. Wszystko sprowadza się do tego, żeby w wyniku negocjacji jak najbardziej ujednolicić zasady wzajemnych relacji w tych dziedzinach.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz