Braki zębowe warto uzupełniać bezzwłocznie. Dlaczego?

Konieczność usunięcia zęba ze względu na jego poważną infekcję albo uszkodzenie mechaniczne na skutek wypadku wymaga jak najszybszego uzupełnienia powstałego braku. Dzięki temu można zapobiec poważnym konsekwencjom. Czym może skutkować brak uzupełnienia utraconego zęba? Jaką protezę warto wybrać?

Czym skutkuje bark uzupełnienia zęba?

Braki zębowe mogą przydarzyć się każdej osobie – nawet tej, która systematycznie dba o wygląd i zdrowie swojego uśmiechu. Do ekstrakcji, czyli usunięcia zęba może dojść na skutek braku powodzenia leczenia kanałowego, poważnego uszkodzenia tkanek zęba, ale także jego wybicia, zwichnięcia czy złamania.

Gdy pojawia się brak zębowy, wtedy każdy dentysta doradzi, by uzupełnić go jak najszybciej. Zwlekanie może nieść za sobą poważne skutki nie tylko w obszarze estetyki, lecz też kondycji zębów i zgryzu.

Skutki braku uzupełnienia utraconego zęba:

  • Powstawanie wad zgryzu na skutek przesuwania się zębów w jamie ustnej.
  • Ryzyko uszkodzenia szkliwa zębowego wynikające z nieprawidłowego ułożenia zębów.
  • Nadmierne przeciążenia zębów okolicznych, które mogą prowadzić do ich pękania.
  • Zwiększone ryzyko chorób przyzębia, w tym paradontozy.
  • Zanik kości w miejscu, w którym dochodzi do utraty zęba.
  • Powstanie nadwrażliwości zębów.

Zatem wtedy, gdy pojawia się brak, najlepiej nie zwlekać z jego uzupełnieniem, aby zapobiec poważnym konsekwencjom wynikającym z zaniedbania.

Jak uzupełnić brakujący ząb?

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z szerokiej gamy zabiegów, które skoncentrowane są na poprawie estetyki uśmiechu oraz na ich zdrowiu. Dzięki odpowiednio dobranym protezom – stałym albo ruchomym – zęby mogą znów odzyskać swoją funkcję, a pacjent estetykę uśmiechu.

Najlepszym wyborem będą stałe protezy zębowe, które pozwalają na uzupełnienie braku na wiele lat. Są wyjątkowo trwałe, nie wymagaj specjalnej pielęgnacji, a także do złudzenia przypominają naturalne zęby. Najlepszym wyborem będą implanty stomatologiczne, jednak mają one dość wysoką cenę. Inne metody uzupełnień to koronki oraz mostki protetyczne.

Tańsze są natomiast uzupełnienia ruchome, wyjmowane, między innymi protezy akrylowe, szkieletowe, winylowe. Wśród nich tylko jedna jest refundowana przez NFZ, czyli proteza akrylowa. Pozostałe z ich wykonuje się w prywatnych gabinetach dentystycznych.

Osobom chcącym skorzystać z powyższych usług kompleksową obsługę zapewniają prywatne gabinety stomatologiczne. Pacjentom chcącym udać się do specjalisty jak prywatny dentysta Wilkowice – https://www.wa-dental.pl/wa-dental gwarantują kompleksową i fachową obsługę. Na wizytę można umówić się już teraz telefonicznie lub online.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz