Badania przesiewowe u dorosłych

Czym właściwie są badania przesiewowe i dlaczego warto je regularnie wykonywać? Przede wszystkim są to badania, które przeprowadza się u grupy osób, u których nie występują żadne objawy związane z konkretną chorobą. Badania przesiewowe pozwalają na stwierdzenie, czy nie chorujemy na chorobę, która nie daje po prostu jeszcze żadnych objawów. To znacznie zwiększa szanse na szybkie wykrycie takiej choroby i jej skuteczne wyleczenie. Jak przebiegają badania przesiewowe u dorosłych?

Badania przesiewowe u dorosłych

Badania przesiewowe, które przeprowadzane są u osób dorosłych, mogą w znacznym stopniu pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy, przy określonej grupy chorób. Do tych chorób zaliczamy między innymi nowotwory, cukrzycę, choroby układu rozrodczego, czy też gruźlicę. Oczywiście badania przesiewowe powinny być wykonywane regularnie. Jakie zatem badania możemy zaliczyć do tej kategorii? Przede wszystkim w profilaktyce choćby raka piersi, powinnyśmy regularnie przeprowadzać mammografię. Natomiast jeśli badamy możliwość wystąpienia raka jelita, to takim badaniem przesiewowym powinna być kolonoskopia. Oczywiście badanie przesiewowe, które daje pozytywny wynik, powinno być pierwszym krokiem do podjęcia odpowiedniego leczenia.

Ile to kosztuje?

Jak zapisać na tego rodzaju badania? Z jakimi kosztami musimy się liczyć? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że badania przesiewowe w kierunku wykrycia chorób nowotworowych, są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto jednak dobrze zorientować się w organizacji takich badań. Albowiem nie wszystkie tego rodzaju badania przeprowadzane są w całym kraju. Na część z nich możesz zapisać się tylko wybranym województwie. Dlatego też warto regularnie odwiedzać w stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia i szukać odpowiednich informacji na ten temat. Znajdziemy tutaj również informacje na temat kryteriów, jakie należy spełnić, aby móc wziąć udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych.

Zdecydowanie jeśli tylko uda nam się dostać na takie badania, to warto skorzystać z tej opcji. Ponieważ badania przesiewowe pozwalają na wykrycie nawet stanów przedrakowych. Podjęcie ukierunkowanego leczenia już na tym etapie choroby, daje niezwykle duże szanse na całkowite wyleczenie. Czasami może być również tak, że nie bezie konieczności stosowania leczenia, a wystarczy radykalna zmiana w sposobie naszego funkcjonowania, aby zniwelować możliwość wystąpienia choroby nowotworowej.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz