Protest rolników i sadowników. Byliśmy tam NA ŻYWO (WIDEO)

0
Protest rolników i sadowników

Protest rolników i sadowników w Warszawie zyskał spory rozgłos. Choć wiele mediów chciało przemilczeć, a wręcz zakrzyczeć temat, to my wybraliśmy się do centrum Warszawy, by przygotować relację. Głównym organizatorem wydarzenia była Unia Warzywno-Ziemniaczana. 

Warunki techniczne nie były wymarzone, bo podczas gdy trwał protest rolników i sadowników, nad stolicą rozpętała się gigantyczna ulewa. Z czasem jednak deszcz ustał, choć i tak “zimny prysznic” nie odejmował protestującym zapału. 

Kilka tysięcy osób zjechało do stolicy na ogólnopolski protest rolników i sadowników. Manifestacja organizowana przez Unię Warzywno-Ziemniaczaną rozpoczęła się o godz. 13 na placu Konstytucji. Uczestnicy protestu przeszli ulicami Piękną oraz Al. Ujazdowskimi do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Protest rolników i sadowników – Warszawa

Tam, około godz. 16, zakończyło się zgromadzenie. Producenci owoców i warzyw chcą zwrócić uwagę na swoją dramatyczną sytuację. Jest ona spowodowana rekordowo niskimi cenami narzucanymi rolnikom w skupach. – Panie premierze, jak żyć?! – krzyczano przez megafon pod siedzibą szefa rządu.

Protestujemy przeciw bezsilności państwa, od którego nie chcemy jałmużny, ale tylko spełnienia swoich podstawowych funkcji, w tym kontroli nad monopolistycznymi praktykami – piszą polscy rolnicy w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Unia Warzywno-Ziemniaczana, która zorganizowała protest, nie chce godzić się na przywileje monopolistów. To – zdaniem protestujących – doszczętnie pozbawi Polaków kontroli nad żywnością i całkowicie zrujnuje nasze rodzime rolnictwo. 

My, 1/3 polskiego społeczeństwa, produkujący na polskie stoły, na których jeszcze królują polskie mięsa, polskie owoce i polskie warzywa, dzisiaj wyszliśmy na ulicę. Protestujemy przeciwko bezsilności państwa, od którego nie chcemy jałmużny, ale tylko spełnienia swoich podstawowych funkcji, w tym kontroli nad monopolistycznymi praktykami, których nie jesteście w stanie wykazać i nie wykażecie – przekazali protestujący.

Marcin Palion

Marcin Palion

Redaktor naczelny
Napisz do autora: marcin.palion@newsweb.pl

loading...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here