Pokrycia dachowe w małych konstrukcjach

Wybór pokrycia dachowego zawsze sprawia nam niemały kłopot. Chcąc, by nasz dom był perfekcyjnie wykończony, nie możemy pozwolić sobie na przykładowe przeciekanie wody do środka czy też zbyt mocny napór pokrycia na krokwie. Nawet małe błędy w tym przypadku mogą nas sporo kosztować i lepiej jest dobrze przemyśleć swój wybór.

Takie sytuacje występują nie tylko przy budowach dużych domów jednorodzinnych, ale również w mniejszych konstrukcjach, które nie wymagają planu budowy. W tym przypadku, sami jesteśmy odpowiedzialni za dobór materiału.

Ciężkie pokrycia dachowe – czy to dobry wybór?

Z pewnością, takie pokrycia jak dachówki ceramiczne znajdują swoje zastosowanie przy budowach domów jednorodzinnych, kamienic czy też innych większych konstrukcji. Z kilku względów, nie jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku lekkich budowli.

Po pierwsze – waga

Dachówki ważą na tyle dużo, że biorąc pod uwagę budowę przykładowej wiaty samochodowej, przy której mamy do czynienia z dużą powierzchnią oraz małą liczbą punktów podparcia, konstrukcja mogłaby najzwyczajniej nie wytrzymać. Spowodowałoby to duże straty materialne, nie tylko ze względu na samą konstrukcję, lecz również z uwagi na samochód lub inny sprzęt pod nią schowany.

Po drugie – cena

W związku z powyższym śmiało można stwierdzić, że położenie dachówek na taką powierzchnię jest po prostu nieopłacalne. Za wybudowanie wiaty z konstrukcją, która utrzyma ten rodzaj pokrycia, będziemy musieli wydać sporo pieniędzy. Samo pokrycie również jest uważane za jedno z najdroższych obecnie na rynku.

pokrycia  dachowe

Czym są płyty bitumiczne?

Płyty bitumiczne są zaliczanie do lekkich pokryć dachowych. Wykonuje się je z włókien organicznych, które następnie oblewane są masą asfaltową w celu ich utwardzenia. Dzięki tym metodom wykonania, pokrycie nie jest w stanie zardzewieć i nie osadzają się na nim grzyby i pleśń.

Tego typu płyty są w 100% bezpieczne dla zdrowia, a także szczelne, co jest najważniejszą cechą pokryć dachowych. Świetnie sprawdzą się w przypadku budowy domków letniskowych, wiat samochodowych tudzież altan ogrodowych.

Płyty bitumiczne przez pryzmat wyglądu, dzielą się na płyty faliste oraz gonty bitumiczne. Te pierwsze, formą przypominające falę świetnie sprawdzą się w najcięższych warunkach pogodowych. Gonty bitumiczne natomiast są płaskim pokryciem, lecz posiadają różnego rodzaju wzory począwszy od kształtu cegiełek, aż po sześciokąty.

Blachodachówka w przypadku domku letniskowego

Ostatnim, godnym uwagi pokryciem jest blachodachówka. Przy budowie domów często sięga się po ten materiał ze względu na jego cenę oraz jakość. Spełnia ona wszystkie standardy szczelności w kwestii domów jednorodzinnych, jednak istnieje jedna zasadnicza wada, przez którą nie zaleca się jej stosowania w domkach letniskowych. Mianowicie chodzi o jej niską dźwiękoszczelność. Będąc w małym domku, w którym pod blachodachówką występuje przykładowo tylko podbicie panelami, w czasie silnego deszczu możemy narazić się na dosyć spory hałas.

Partnerem materiału jest Onduline – najlepsza płyta falista na dach.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz