O niezwykłej psiej umiejętności węchowej

Do bardzo interesującego zakresu działań wśród czworonogów zaliczana jest praca węchowa z psem. Wszystko to możliwe jest, dzięki psiemu nosowi, który stanowi doskonałe narzędzie do rozpoznawania zapachów. Jak wiadomo czworonożne pupile cechują się niezwykle dobrze rozwiniętym zmysłem węchu, dzięki czemu „widzą” otoczenie w bardzo ciekawy sposób.

Praca węchowa z psem – kiedy się rozpoczyna?

Praca węchowa z psem tak naprawdę rozpoczyna się już po narodzinach czworonoga, od pierwszych chwil jego życia. Każdy pies po urodzeniu jest głuchy i ślepy, a jedynym zmysłem, który pozwala mu na identyfikację matki i poznawanie świata jest właśnie węch. Praktycznie każdy powiew wiatru, dla czułego psiego nosa jest nową dawką informacji.

Działanie psiego węchu

Nozdrza psa są niezależne od siebie, co oznacza, że działają one zupełnie odrębnie, dzięki czemu psy mogą dokładnie sprecyzować lokalizację unoszącego się zapachu. Błona śluzowa psiego nosa podzielona jest na dwa obszary, a dokładniej dwie fałdy, z czego jedna służy do oddychania, a druga do wąchania. W tej drugiej znajdują się wyspecjalizowane komórki węchowe, dzięki czemu od razu wydychają powietrze, które uwalniane jest przez szczeliny umieszczone z boku nosa.

To właśnie dzięki tej wyjątkowej budowie nosa możliwe są te zawirowania powietrza, które powoduje jednokierunkowy przepływ, dostarczając ciągłość napływających informacji. Sama budowa nosa to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma także system węchowy, który przetwarza napływające wiadomości. Zajmuje on znacznie większy obszar w mózgu niż u człowieka, dzięki czemu są w stanie rozróżniać i zapamiętywać ogromne ilości zapachów.

Zmysł węchu psa

Psi nos, dzięki swojej specjalnej budowie posiada umiejętność odczytywania zapachów „w czasie”. Zdarzenia z przeszłości są dla pupila obrazem pozostałości molekułów zapachowych, jakie zostały pozostawione przez inne zwierzęta, ludzi czy przedmioty. Warto zaznaczyć, że psy są w stanie wyczuć zapachy, które są nieznane człowiekowi. Jest to możliwe dzięki specjalnemu organowi, znajdującemu się nad podniebieniem, za pomocą którego pies odbiera hormony innych zwierząt i ludzi. To właśnie ten organ pozwala mu określić czy osoba w pobliżu jest mu wroga czy też nie.

Wykorzystanie psiego potencjału w codziennym życiu

Świadomość potencjału drzemiącego w naszych czworonogach pozwoliło wykorzystać ich możliwości węchowe w wielu obszarach ludzkiego życia. Są one wykorzystywane np. do tropienia zwierzyny, a po właściwym przeszkoleniu są w stanie ostrzec przed niewidocznym dla ludzi niebezpieczeństwem. Stąd też specjalnie wyszkolone psy są często wykorzystywane w wojsku, policji, służbach ratowniczych czy innych dziedzinach zawodowych.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz