Świat w żałobie. Nie żyje noblista, przeciwnik islamizacji

0
Nie żyje Vidiadhar Surajprasad Naipaul, Vidiadhar Surajprasad Naipaul

Wielka strata. Odszedł noblista, wybitna postać współczesnej walki z islamskim radykalizmem. W żałobie pogrążyły się największe postacie polityki i kultury.

Ta wiadomość zasmuciła dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. Właśnie zmarł Vidiadhar Surajprasad Naipaul. Smutek z powodu odejścia słynnego artysty wyrazili wielcy artyści i politycy, m.in. premier Indii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przełom! Premier: Wraca obowiązkowa służba wojskowa

Jeden z najodważniejszych przeciwników radykalnego islamu, noblista, wielki twórca. Niestety, odszedł na zawsze 11 sierpnia 2018 r. w swoim domu w Londynie. Miał 85 lat. 

Vidiadhar Surajprasad Naipaul był słynnym pisarzem. Odszedł w otoczeniu najbliższej rodziny, która przekazała opinii publicznej smutne wieści o śmierci artysty. 

Nagroda Nobla Vidiadhar Surajprasad Naipaul

Słynny pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Miało to miejsce w 2001 roku. Doceniono go wówczas za genialne książki podróżnicze. Naipaul skupiał się przede wszystkim na życiu ludzi w Malezji, Pakistanie, Iranie i Indonezji. 

Był zdecydowanym przeciwnikiem islamskiego fundamentalizmu. Twierdził, że ma on bardzo zły wpływ na życie społeczne oraz politykę państw rządzonych przez islamskich radykałów. Był bardzo ceniony za swoją odwagę przy jawnym sprzeciwianiu się tej zbrodniczej ideologii. 

Kim był Vidiadhar Surajprasad Naipaul?

Vidiadhar Surajprasad Naipaul urodził się 17 sierpnia 1932 roku w Chaguanas w pobliżu Port-of-Spain w Trynidadzie i Tobago w rodzinie hinduskich imigrantów pochodzących z północnych Indii.

Ojciec nieżyjącego już artysty również był pisarzem. Stanowił wzór dla syna, który okazał się niebywałym talentem. Napaul po ukończeniu szkoły średniej wyjechał na stypendium od Oksfordu. W Anglii próbował nadal tworzyć, jednak głębiła go depresja i samotność. 

Vidiadhar Surajprasad Naipaul ukończył studia w 1953 roku. Wówczas zmarł jego ojciec, co Napaul bardzo przeżył. Wkrótce po tym noblista założył rodzinę. Jego żona to Patricia Ann Hale. Towarzyszka życia do końca wspierała Naipaula, również na ścieżce kariery. Vidiadhar pisał głównie eseje, beletrystykę i reportaże.

Był uznawany za jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Jego największymi dziełami są: „Masażysta cudotwórca”, „Nasza ulica”, „Marionetki”, „W wolnym kraju”, „Pół życia”, „Podróż karaibska do pięciu społeczeństw kolonialnych”, „Indie: miliony zbuntowanych”.

źródło:pikio.pl

Marcin Palion

Marcin Palion

Red. nacz. NewsWeb.pl
Napisz do autora: marcin.palion@newsweb.pl

loading...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here