Zamach w Londynie! Atak terrorystyczny na parlament

4
Londyn

Koszmar powraca. Wielka Brytania już kilkakrotnie była celem ataków terrorystycznych. Nigdy wcześniej jednak nie zaatakowano tak kluczowego obiektu jak Parlament. Londyn w szoku!

Do ataku doszło około godziny 7.30 rano w londyńskiej dzielnicy Westminster. Celem był Parlament, czyli centrum życia politycznego Wielkiej Brytanii. Londyn zamarł!

Podobny atak terrorystyczny w Londynie miał miejsce 3-go czerwca 2017-go roku. Samochód staranował wtedy pieszych na moście London Bridge. Zginęło 8 osób. Niestety, na tym się nie skończyło. Dziś rano koszmar powrócił.

Londyn: to był zamach terrorystyczny

Na miejsce od razu przyjechały karetki. Światowe serwisy informacyjne podają, że jest wielu rannych. Na razie nie udzielają informacji w jakim stanie są ofiary ataku i ile ich jest. Na razie teren, na którym miało miejsce zdarzenie otoczono kordonem. Zamknięto też pobliską stację metra Westminster.

Początkowo nie było wiadomo, czy zdarzenie, które tak zelektryzowało media na całym świecie, było wypadkiem, czy zamachem. Teraz jednak służby poinformowały, jaka jest oficjalna wersja wydarzeń.

O godzinie 7.30 rano mężczyzna wjechał rozpędzonym samochodem w barierki odgradzające budynek brytyjskiego Parlamentu. Służby potwierdziły, że był to zamach terrorystyczny.

Świadkowie od początku byli przekonani, że sprawca działał celowo.  – Według mnie zrobił to celowo. Jechał z dużą prędkością wprost na barierki. Byłam po drugiej stronie ulicy. Usłyszałam jakiś hałas i czyjś krzyk. Gdy się odwróciłam, zobaczyłam rozpędzone, srebrne auto – opowiada Polka Ewelina Ochab, która była świadkiem zdarzenia.

Tego rodzaju działania są charakterystyczne dla bojowników tzw. „Państwa Islamskiego”. Ekstremiści z tej organizacji wielokrotnie już dopuszczali się ataków na ludność cywilną przy użyciu pojazdów. „Państwo Islamskie” zachęca swoich członków do prowadzenia dżihadu przy użyciu wszystkiego, co mają pod ręką, w tym przedmiotów codziennego użytku. Są to m.in. właśnie samochody, które mają zostać zamienione w broń. Dlatego właśnie w Europie tak często słyszymy o zamachach właśnie przy użyciu samochodów.

17-go sierpnia 2017-go roku furgonetka wjechała w tłum ludzi na popularnym deptaku w Barcelonie, zabijając 13 osób i raniąc 100 osób.

Anna Sobolewska

Anna Sobolewska

Dziennikarka NewsWeb.pl
Napisz do autora: anna.sobolewska@newsweb.pl

loading...

4 KOMENTARZE

  1. wjechał na barierki i co dalej czy był ktoś ranny wielkie wydarzenie wjechał na barierki i larmo na cały świat

    2

    1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here