Przełomowe stanowisko komisji smoleńskiej. Putin dostanie szału

6
katastrofa smoleńska

Choć od tragedii jaką była katastrofa smoleńska minęło już 8 lat, cały czas nie do końca wiadomo, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku w Rosji. Komisja Smoleńska nie spocznie, dopóki ostatecznie nie wyjaśni tej sprawy. Eksperci ogłosili właśnie przełomowe stanowisko dotyczące tej sprawy. Władimir Putin się wścieknie.

– Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 r. przypomina, że mimo jednoznacznej opinii Rady Europy Rosja wciąż odmawia zwrotu wraku samolotu Tu-154M, urządzeń nawigacyjnych i czarnych skrzynek bezprawnie przetrzymywanych przez stronę rosyjską – Oświadczyła Marta Palonek na łamach komunikatu wydanego przez Podkomisję Smoleńską.

Katastrofa smoleńska: Rosja utrudnia śledztwo

Jest to zupełny przełom. Po raz pierwszy bowiem Rosja została tak dosadnie oskarżona w tej sprawie.

– Odmowa przez Rosję zgody na rekonstrukcję wraku Tu-154M ma wszelkie cechy utrudniania śledztwa ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej – poinformowała dzisiaj rzeczniczka podkomisji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji z kolei stoi na stanowisku, że państwo zarządzane przez Władimira Putina jest oskarżane bezpodstawnie. „Oskarża się na o stwarzanie ze złą wolą przeszkód w ustaleniu prawdziwych okoliczności katastrofy”. Przedstawiciele rosyjskiego MSZ zaatakowali Polskę twierdząc, że strona Polska chce oczernić Rosję w oczach zarówno Polaków jak i opinii międzynarodowej.

Rosjanie nie zwrócą wraku

Wrak Tu-154M od lat leży na lotnisku w Smoleńsku. Rosjanie argumentują, że przekazanie go stronie stronie polskiej nie jest możliwe do czasu, gdy śledztwo w sprawie katastrofy nie zostanie zakończone.

Marta Palonek poruszyła również kwestię ustaleń światowych ekspertów, które zostały opublikowane na łamach Raportu Technicznego Podkomisji. Zgodnie z nimi do katastrofa spowodowana była eksplozją, przez którą samolot uległ zniszczeniu.

Czy dojście do prawdy jest jeszcze możliwe?

Jedno jest jednak pewne. Aby zakończyć spekulacje konieczne jest przebadanie wraku przez stronę polską. Trzeba sobie zadać jednak pytanie, czy po tylu latach możliwe będzie jeszcze dojście do prawdy. Nawet gdyby na szczątkach samolotu znajdowały się jakieś ślady, czy podejrzane substancje, to przez tyle lat już dawno mogły zostać zatarte.

Dominik Szczepanik

Dominik Szczepanik

Zastępca red. nacz. NewsWeb.pl
Napisz do autora: d.szczepanik@newsweb.pl

loading...

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here