Historyczny moment. Donald Trump: “Polska nigdy nie zrobiłaby tego, co Niemcy”

9
Donald Trump

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wypowiedział historyczne słowa. Polska staje właśnie na zupełnie nowej pozycji wyjściowej. Znaczenie naszego kraju na europejskiej scenie politycznej zmienia się o 180 stopni. Szczególny niepokój panuje w Berlinie.

Niemcom wydawało się – zresztą jak zawsze w najnowszej historii – że są ponad wszystko. Najczęściej nie dotyczyły ich kryzysy gospodarcze, a niemiecki głos na arenie międzynarodowej znaczył (prawie) najwięcej. 

Oficjalnie: Lech Wałęsa BYŁ TW Bolkiem. Oto dowody!

Angela Merkel pada właśnie ofiarą własnej buty. Jakby tego było mało, wychodzi na knuciu z europejskim mocarstwem jak Zabłocki na mydle. Czyli osiąga efekt odwrotny do zamierzonego. Niemiecka kanclerz ma teraz o czym myśleć, bo “problem Polski” narasta. A pozycja Niemiec nieustannie pikuje. 

Donald Trump ciągle uderza w Niemcy

W Berlinie nie do końca mają pomysł, jak zahamować ten tragiczny dla nich proces. Bo prezydent Donald Trump już nie tylko gani Niemcy za Nord Stream 2 i oszczędzanie na obronności, ale też coraz częściej chwali Polskę i stawia za wzór. No i znów ci sąsiedzi zza wschodniej granicy krzyżują plany Niemcom. 

Prezydent USA Donald Trump ostro skrytykował kraje NATO za zbyt niskie wydatki obronne. Ale zrobił to nie po raz pierwszy. Tym razem bezpośrednio odniósł się też do kwestii polityki Polski. Polityki, którą krytykują wszelkie “elity”. Poza Donaldem Trumpem i ludźmi z jego otoczenia.

Donald Trump: Polska to wymarzony sojusznik

Jak mówi Donald Trump, Niemcy mogłyby podnieść wydatki na obronność od razu, ale zamiast tego płacą miliardy Rosji. Słowa te odbiły się szerokim echem nie tylko w Europie, ale na całym świecie. To pierwsza od kilkudziesięciu lat sytuacja, gdy prezydent USA wprost krytykuje Niemcy. I powtarza te słowa jak mantrę.

Jednocześnie chwali Polskę. Mówi o naszym kraju jako o wzorowym sojuszniku, przede wszystkim godnym zaufania. I bez cienia zawahania stwierdza, że Polska nigdy nie zrobiłaby takiego świństwa, jakiego dopuściły się Niemcy. 

– Są takie kraje jak Polska, które nie zaakceptowałyby gazu; niech pan przyjrzy się innym krajom, które by go nie przyjęły, bo nie chcą być zakładnikiem Rosji. Niemcy są na przykład zakładnikiem Rosji, ponieważ zależą w tak dużym stopniu od jej energii. My mamy chronić Niemcy, a one kupują energię od Rosji. Proszę to wytłumaczyć – zwrócił się do Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, prezydent Donald Trump.

Prezydent USA podkreślił, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stoi na czele firmy zajmującej się rurociągami; piastuje on m.in. stanowisko przewodniczącego komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2. Jak ocenił Trump, Rosja będzie kontrolowała 70 proc. niemieckiego rynku gazu ziemnego. – To nigdy nie powinno się wydarzyć. Niemcy są całkowicie kontrolowane przez Rosję, bo biorą od niej 60-70 proc. energii przez nowy gazociąg. Powiedzcie mi, czy to właściwe? Ja sądzę, że nie. I sądzę, że to bardzo złe dla NATO – mówił. Przypomnijmy, że o naszym kraju – jeszcze podczas wizyty w Polsce rok temu – mówił: “Polska nigdy nie zostanie sama”.

Wspaniała większość politologów w Polsce nie ma wątpliwości: to moment, w którym pozycja Polski w europejskiej geopolityce ulega radykalnej zmianie. Na lepsze. Już w najbliższych latach to nasze zdanie może mieć pierwszeństwo w UE, a Niemcy będą przesłuchiwane jak petent. Wchodzenie w konflikt z Waszyngtonem było, oględnie mówiąc, nie najlepszym pomysłem. 

Marcin Palion

Marcin Palion

Redaktor naczelny
Napisz do autora: marcin.palion@newsweb.pl

loading...

9 KOMENTARZE

  1. Polska spodobała się Trumpowi bo uległa zydom . Jest posłuszna i takich pewnie Trump lubi …Dzisiaj na przyjazd Trumpa wyszło na ulice 50 tys londynczyków aby pokazać swoje niezadowolenie z jego polityki.

    6

    10
  2. Jak Trump nas tak chwali to znaczy, że jesteśmy na jego sznurku i postępujemy zgodnie z jego życzeniem. 300 mld za holokaust wypłacimy amerykańskiemu sojusznikowi. Broń kupimy od USA. Gaz droższy od rosyjskiego, będziemy musieli sobie przywieźć z amerykańskiego portu. Za stacjonowanie jego wojska musimy słono płacić i drzeć mordę na Rosję. Byłoby lepiej żebyśmy tego nie robili, a on nas nie chwalił.

    6

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here