Trump przesadził? Chiny otwarcie grożą mu wojną

2
Donald Trump Chiny

Donald Trump nie należy do polityków, których można nazwać przyjaciółmi Chin. Prezydent USA od początku swojej kadencji prowadzi politykę agresywną wobec Państwa Środka. Po raz kolejny postanowił docisnąć Pekin, ale odpowiedź była konkretna. Chiny zagroziły wojną.

Brak zmian w polityce handlowej Państwa Środka doprowadził do katastrofalnych w skutkach działań USA. Chiny zostały bowiem obwarowane kolejnymi 10-procentowymi cłami, które mają objąć towary eksportowane, a które dają Chinom wartość 200 mld dolarów. Wśród tych są ryby, jabłka, ale także alarmy przeciwwłamaniowe.

Chińskie władze są oburzone tym faktem. Sprawa jest tym bardziej piekląca, że wcześniej USA nałożyło 25-procentowe cła na towary, których eksport daje 34 mld dolarów rocznie. Spotkało się to z podobnym działaniem ze strony chińskiej. Pekin już zabrał głos w sprawie nowych ceł.

 – To całkowicie niedopuszczalne, by strona amerykańska ogłaszała listy ceł w sposób przyspieszający i narastający. Chiny są zszokowane działaniami USA, chiński rząd jak zwykle będzie zmuszony zastosować środki odwetowe – czytamy w oświadczeniu władz.

ZOBACZ TAKŻE: Alarm w całej Polsce! Eksperci ostrzegają, lepiej zostańcie w domach

Donald Trump drażni Pekin, Chiny są wściekłe

Chiński resort ds. handlu już mocno potępił działania Stanów Zjednoczonych. Jak ostrzegają Chińczycy, Donald Trump zmierza prosto do “wojny handlowej o największej skali w historii gospodarki”. Nikt nie wątpi, że 45. prezydent USA stąpa po cienkim lodzie, a branie się za gardła przez dwa mocarstwa światowe jest bardzo niebezpieczne.

Dlaczego jednak Donald Trump decyduje się na tak niebezpieczne kroki? Wszystko motywuje próbą utemperowania Pekinu. Chiny wymuszają bowiem od zachodnich firm prosperujących w Państwie Środka przekaz technologii i patentów w zamian za działalność w Chinach.

źródło: onet.pl

Przemek Terlecki

Przemek Terlecki

Dziennikarz NewsWeb.pl
Napisz do autora: p.terlecki@newsweb.pl

loading...

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here