Nagła zmiana planów! Nadzwyczajna debata o Polsce w Brukseli

0
Andrzej Duda Sąd Najwyższy

Z OSTATNIEJ CHWILI W Brukseli nastąpiła nagła zmiana planów. Rząd w Warszawie ogarnia szczególne zaniepokojenie, bo urzędnicy unijni ewidentnie planują coś dużego. Polska dyplomacja trzyma rękę na pulsie.

Niepokojące informacje z Brukseli. Przed chwilą RMF FM podało, że nastąpiła nagła zmiana porządku obrad. Władze Unii Europejskiej chcą zaskoczyć Polskę, która od 2,5 roku zachodzi im za skórę. Rząd Prawa i Sprawiedliwości musi reagować szybko. 

Gdy wydawało się, że spór został niemal całkowicie załagodzony, środowiska bliskie wiceszefowi KE Fransowi Timmermansowi, rozpoczęły frontalny atak na stronę polską. Jak dowiedziała się polska reporterka, spór jest ostry, a chęć uderzenia w nasz kraj wręcz niepowstrzymana. 

ZOBACZ TAKŻE: Jakub Hartwich zaatakował premiera Morawieckiego w Sejmie

Debata o Polsce

Niepodziewanie na posiedzeniu szefów frakcji Parlamentu Europejskiego zapadła decyzja o zmianie porządku obrad. Wprowadzono do przyszłotygodniowej agendy obrad europarlamentu debatę z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem o wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Skąd ta niespodziewana debata?

Skąd ta niespodziewana debata? „Chodzi o wsparcie dla Timmermansa” – usłyszała od eurodeputowanych reporterka RMF FM Katarzyna Szymańska- Borginon.

W Brukseli trwa spór. Frans Timmermans opowiada się za twardą linią wobec Polski i chce kontynuować procedurę art. 7 w Radzie Unii. Z kolei Jean Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, chciałby kwestię praworządności w Polsce „zamieść pod stół ze względów politycznych” – przekazuje reporterka RMF-u.

Nieoficjalnie mówi się, że na tę decyzję o debacie miały także wpływ apele chadeków, by Komisja skierowała ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Timmermans potrzebuje wsparcia eurodeputowanych, bo już 26 czerwca na spotkaniu unijnych ministrów musi zdecydować co dalej z art. 7 wobec Polski.

Komisja Europejska w grudniu ub.r. uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie w ramach art. 7 unijnego traktatu, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony, jednak Timmermans domaga się od Warszawy dalszych ustępstw.

źródło: RMF24.pl

Marcin Palion

Marcin Palion

Red. nacz. NewsWeb.pl
Napisz do autora: marcin.palion@newsweb.pl

loading...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here