Czym są opaski zaciskowe i gdzie można je wykorzystać?

Opaska zaciskowa jest niewielkim elementem, który powinien znaleźć się w każdym warsztacie. To niezwykle prosty i bardzo doceniany wynalazek, który pozwoli spiąć ze sobą przedmioty o różnych kształtach i materiałach. Używając opaski będziemy w stanie trwale spiąć ze sobą wężyki, kable i inne przedmioty. Sprzedawcy oferują różne rodzaje opasek zaciskowych, które można wybrać w zależności od potrzeb. Większość modeli to opaski jednorazowego użytku, a niektóre z nich można używać wielokrotnie.

Czym jest opaska zaciskowa?

Przedmiot ma bardzo prostą budowę i składa się z linki o grubszym i dłuższym końcu i zapięcia. Zapięcie ma specjalną konstrukcję wykorzystującą mechanizm zapadkowy i powodujący ucisk w odpowiednim miejscu. Tak zaciśnięta opaska nie poluzuje się i będzie dobrym sposobem na złączenie przedmiotów. Opaska zaciskowa została wynaleziona przez firmę Thomas & Betts w 1958 roku. Przez wiele lat model ulegał ciągłym modyfikacjom, a obecnie jest dostępnych kilka modeli. Działanie opaski zaciskowej jest bardzo proste i polega na zapadnięciu się ząbków, które zapobiegną wyciągnięciu paska. Produkty wykazują odporność na oleje, smary i różnego rodzaju produkty chemiczne. Opaski powinny spełniać wymagania dotyczące palności. Wiele modeli ma możliwość ręcznego regulowania.

Jakie są rodzaje opasek zaciskowych?

Producenci ciągle modyfikują oferowane produkty i starają się sprostać wymaganiom klientów. Opaski zaciskowe ze względu na budowę dzielimy na kilka rodzajów:
– opaski otwierane: produkt można wykorzystać wielokrotnie dzięki specjalnej otwieranej konstrukcji,
– opaska szczękowa: wykonana najczęściej z trwałej stali i wykorzystywana w przemyśle,
– opaska ślimakowa: najbardziej uniwersalny rodzaj, który sprawdzi się w rolnictwie, ogrodnictwie i przemyśle. Jest wykorzystywana do tworzenia instalacji wodnych lub gazowych. Jest zbudowana z metalowej obręczy z dobrą perforacją. Końce opaski są skręcone na dość mocne śruby.

Do czego służą opaski zaciskowe?

Produkt cechuje bardzo szeroki zakres zastosowania w wielu dziedzinach ludzkiej działalności. Dzięki opaskom zaciskowym możemy zapanować nad nieporządkiem w okablowaniu. Ich zadaniem będzie grupowanie kabli telekomunikacyjnych, przewodów głośnikowych, sprzętu komputerowego lub kabli kina domowego. Producenci oferują czarne opaski, które posiadają warstwę ochronną. Stosuje się je na zewnątrz, czyli na budowach, przy wzmocnieniu altanek czy garażu. Czarna odmiana opasek jest odporna na różnego rodzaju smary, oleje i inne substancje. Specjalne opaski można wykorzystać w medycynie, a ich zadaniem będzie zatamowanie krwotoku.

Zalety opasek zaciskowych

Istnieje wiele zastosowań opasek zaciskowych. Podstawową funkcją jest tymczasowe mocowanie. Będzie to bardzo przydatne np. na budowie, targach. Są dostępne opaski zaciskowe o bardzo dobrych właściwościach elastycznych. Jedną z możliwości zastosowania jest zabezpieczenie sadzonek w ogrodnictwie. Opaski można zastosować również w nietypowy sposób. Jednym z nich jest stworzenie notesu, naprawa popsutego zamka w spodniach, zastąpienie kółek od zasłonki prysznicowej. Co ciekawe jedna opaska może utrzymać nawet 45 kg. Docenią to zwłaszcza pracownicy budowy. Istnieją opaski wykonane z metalu, które wykorzystuje się w przemyśle. W tym przypadku produkt spełnia swoją funkcję, tworząc wiele lat stabilną konstrukcję. W sklepach dostępne są różne rodzaje opasek zaciskowych w kolorze białym i czarnym. Różne wielkości pomogą połączyć elementy o różnorodnych rozmiarach.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera

Dodaj komentarz