Co z tymi torbielami wątrobowymi?

Wątroba jest niezwykle ważnym narządem, pełni między innymi funkcję oczyszczającą. Jeśli zacznie niewłaściwie funkcjonować, to niestety przyczyni się to do powstania szeregu dolegliwości zdrowotnych. W wątrobie mogą rozwinąć się również patologiczne zmiany, w tym torbiele. W większości przypadków nie stanowią one zagrożenia, ale zawsze istnieje ryzyko, że mają charakter nowotworowy. Istotne będzie wobec tego wykonanie odpowiednich badań, aby postawić prawidłową diagnozę i dobrać właściwą metodę leczenia. Czasem wystarczy chirurgiczne wycięcie pojedynczej zmiany, innym razem konieczne jest usunięcie części wątroby.

Po czym poznać torbiele w wątrobie?

Wątroba nie jest unerwiona, przez co bardzo łatwo o przeoczenie początkowego stadium choroby. Objawy torbieli w wątrobie pojawiają się zwykle dopiero po powiększeniu objętości organu, co wiąże się z uciskaniem przez niego okolicznych tkanek. Torbiele nie są najczęściej niebezpieczne, ale niektóre z nich mogą zawierać komórki nowotworowe i przyczynić się do rozwoju raka. Konieczne jest wobec tego wykonanie odpowiednich badań, obserwowanie zmian i podjęcie właściwego leczenia. Ustalić trzeba powód powstania torbieli, bardzo często są one wynikiem pasożytów, ale mogą być również zmianami wrodzonymi. Niektórzy mają predyspozycje do ich powstawania. Zdarza się tak, że torbiele zaczynają się mocno rozrastać, zmieniać kształt, mnożyć się lub nawet pękać. Takie sytuacje stanowią już poważne zagrożenie dla zdrowia. Torbiele wykrywa się zwykle podczas kontrolnego badania obrazowego i są łagodne, ale pomimo tego mogą z czasem stać się nowotworem złośliwym i nawet dawać przerzuty do innych narządów. Nieleczenie torbieli może przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań. Na ich obecność w wątrobie wskazuje uczucie uciskaniu i pełności w jamie brzusznej, ból w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności, wymioty, utrata łaknienia.

Na czym polega leczenie torbieli w wątrobie?

Leczenie torbieli wątroby polega na chirurgicznym wycięciu ich, czasem konieczne jest usunięcie większej części wątroby. Metodę dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę stan pacjenta, wielkość i rodzaj zmian, przyczynę powstania torbieli. Jeśli zmiany są łagodne i nie występują żadne objawy chorobowe, to pozostaje obserwacja torbieli i stosowanie się do zaleceń dietetycznych (posiłki lekkostrawne, jak najmniej obciążające wątrobę). W celu zwiększenia skuteczności przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego i zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań zaleca się poszukać dobrego specjalistę. Godna polecenia jest klinika Dr Lubikowskiego, w której dostępni są: doświadczony chirurg Szczecin, proktolog i flebolog. Wykonuje się w niej między innymi laparoskopowe operacje torbieli wątroby. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej https://lubikowski.pl/.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz