UWAGA! Idzie potężna burza: największe miasta zagrożone

2
pogoda

Meteorolodzy ogłosili najwyższy stopień zagrożenia. Będzie bardzo niebezpiecznie. Niestety ostatnio pogoda w Polsce nas nie rozpieszcza. Po czasie suszy, teraz nasz kraj nawiedzają ulewne deszcze. Wielu mieszkańcom Polski zagraża silna burza.

Z żywiołem nie ma żartów. Wielokrotnie przekonali się o tym powodzianie z terenów zagrożonych podtopieniami. Niestety prognozy nie są sprzyjające. Niebezpieczeństwem są nie tylko powodzie.

Burza niesie za sobą mnóstwo zagrożeń

Burza może zaatakować znienacka. Groźne są towarzyszące jej wichury urywające gałęzie z drzew i oczywiście ulewny deszcz ograniczający widoczność.

Synoptycy zapowiadają obfite opady (około 50 mm) i porywisty wiatr, który może osiągnąć nawet 70 km/h.

Dlatego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie. Pracownicy Instytutu alarmują, że mogą wystąpić zjawiska powodujące zagrożenie dla życia i zdrowia oraz wielkie szkody materialne.

IMGW zachęca, by śledzić prognozy

Eksperci zachęcają do śledzenia sytuacji pogodowej w Polsce, bowiem poza zniszczeniami dojść może do innych zakłóceń. Takich jak między innymi opóźnienia w ruchu drogowym, odwoływanie koncertów i popularnych w wakacje imprez w plenerze.

Alarm dotyczy większości kraju. Na szczęście nie zawsze najgorsze prognozy się sprawdzają. Tym niemniej wychodząc z domu warto pamiętać o szczelnym zamykaniu okien. Trzeba być też przygotowanym na nagłe załamanie pogody, co zawsze niesie za sobą zagrożenia dla życia i zdrowia.

W tej części Polski będzie bezpiecznie

Obawiać powinni się mieszkańcy większości polskich miast, poza niżej wymienionymi regionami: województwo dolnośląskie, lubuskie, lubelskie, opolskie, podkarpackie. Ponadto trzy powiaty z województwa zachodnio-pomorskiego – czyli pyrzycki, gryfiński i myśliborski.

Meteorolodzy nie przewidują zagrożenia także jeśli chodzi o powiaty należące do województw: małopolskiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego, które graniczą z Podkarpaciem oraz Lubelszczyzną.

Bezpiecznie będzie także w powiatach: radomskim, węgrowskim, sokołowskim oraz szydłowieckim. Burza ominie również miasta takie jak Tarnów, Siedlce i Tarnów.

Mieszkańcy niewymienionych obszarów kraju muszą zachować wzmożoną czujność. Burze bywają bardzo niebezpiecznie, o czym z pewnością nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. W sytuacji, w której IMGW wydał alarm, należy śledzić rozwój sytuacji i nie wychodzić z domu gdy to nie jest konieczne, jeśli zbliża się burza.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Dominik Szczepanik

Dominik Szczepanik

Zastępca red. nacz. NewsWeb.pl
Napisz do autora: d.szczepanik@newsweb.pl

loading...

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here