100 kobiet, które zmieniły świat. Polka na pierwszym miejscu!

1
BBC Maria Curie
wikimedia.org

BBC – brytyjski publiczny nadawca, jedno z największych tego typu mediów na świecie, pokusił się o stworzenie listy 100 najbardziej wpływowych kobiet w historii świata. Panie, które pojawiły się w zestawieniu, zostały do tej listy wybrane według wpływu, jaki miały na losy świata. Co ciekawe, pierwsze miejsce zajęła Polka.

Stworzeniem tejże listy zajął się oficjalny portal historyczny BBC, historyextra.com. Choć w dużej mierze wpływ na kształt listy mieli eksperci portalu, to swój wkład mieli również czytelnicy serwisu. 10 ekspertów podało po 10 kandydatek do listy. Następnie czytelnicy mieli zagłosować na swoje typy, a finalnie dziennikarze portalu uzasadniali wybory.

ZOBACZ TAKŻE: Nadzwyczajna kasta w praktyce! Ta jedna pomyłka przejdzie do historii

Pośród 100 najwięcej Brytyjek

Co ciekawe, choć lista 100 kobiet, które miały największy wpływ na losy świata, jest zdominowana przez Brytyjki – 17. miejsce królowa Wiktoria, 15. księżna Diana, 6. Margaret Thatcher, 3. Emmeline Pankhurst – to wszystkie miejsca oczywiście nie należą do nich. Na 24 miejscu znalazła się Kleopatra, na 20 Matka Teresa z Kalkuty, a 12 miejsce należy do Maryi Matki Bożej.

Warto dodać, że pierwsze i drugie miejsca także nie należą do kobiet z Wielkiej Brytanii. Na miejscu drugim uplasowała się bowiem Rosa Parks, która była Afroamerykanką walczącą z rasizmem i dyskryminacją czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych. To właśnie od niej zaczęły się walki o równouprawnienie czarnych.

ZOBACZ TAKŻE: Tragiczne wieści dla Polaków. To się stanie w ciągu 25 lat

Maria Curie – najbardziej wpływowa kobieta w historii

Jednak pierwsze miejsce na liście należy do Polki. Maria Skłodowska-Curie została wybrana w rankingu 100 kobiet, które miały największy wpływ na historię, absolutnym numerem jeden. Kobieta, która z wykształcenia była fizyczką i chemiczką w czasach, kiedy zdobywanie przez kobiety specjalistycznej wiedzy nie było tak powszechne, w swoim życiu odebrała aż dwie Nagrody Nobla. Odkryła polon i rad, oraz to dzięki niej powstała nowa nauka, radiochemia, a owoce pracy jej życia zapoczątkowały nowe sposoby walki z rakiem.

Pełną listę 100 kobiet, które zmieniły świat można znaleźć pod tym linkiem.

źródło: wprost.pl

Przemek Terlecki

Przemek Terlecki

Dziennikarz NewsWeb.pl
Doświadczenie w Gazecie Fenestra i Radio Meteor.
Napisz do autora: p.terlecki@newsweb.pl

loading...

1 KOMENTARZ

  1. I co w związku z tym? Macie coś z tym wspólnego? Jesteście współautorami jakiegokolwiek sukcesu innych osób?

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here