Polska w szoku. Współpracownik ujawnił plan Andrzeja Dudy

5

Ta chwila bez wątpienia przejdzie do historii naszego kraju. Prezydent Andrzej Duda ma niebywały plan. Wszystko ujawnił jego bliski współpracownik. 

W polskiej polityce wrze. Jednak mamy w tej chwili do czynienia z jednym z niewielu przypadków, gdy przeciwko rządowym zmianom protestuje cała opozycja z wyjątkiem… Platformy Obywatelskiej. Formacje takie jak Kukiz’15 czy PSL błagają o weto, a prezydent Andrzej Duda ma zamiar zszokować wszystkich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Chciał skompromitować Jakiego tym zdjęciem. Internauci ośmieszyli posła PO

Andrzej Duda zaskoczy wszystkich

Polska polityka jest jak dobry serial. Zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania są na porządku dziennym. Kto by pomyślał, że rząd Zjednoczonej Prawicy pokusi się o taki ruch, który spodoba się Platformie Obywatelskiej. Czyli partii, która sama siebie nazwała opozycją totalną. 

Ordynację do Parlamentu Europejskiego PiS znowelizowało przed wakacjami parlamentarnymi. Projekt czeka na podpis prezydenta Dudy, ale może się go nie doczekać. Prezydent w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wspomniał o swoich obiekcjach względem noweli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk dostał szału! Nawet Merkel uznała, że przesadził

Gdy cała Polska zastanawia się, jaką decyzję podejmie głowa państwa, współpracownik prezydenta uchyla rąbka tajemnicy. Powiedzmy sobie wprost: jeśli spełnią się te zapowiedzi, to zdecydowana większość Polaków będzie w niemałym szoku. Będzie to przecież kolejna sytuacja, w której „pisowski” prezydent sprzeciwia się zmianom wprowadzanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Szef gabinetu prezydenta ujawnił, że Andrzej Duda przedstawi decyzję w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym dotyczących ordynacji do Parlamentu Europejskiego najpóźniej w czwartek. – Podejmując ją będzie się kierował potrzebą zapewnienia szerokiego dostępu obywateli do demokratycznej reprezentacji – zapowiedział Krzysztof Szczerski. Nikt nie ma wątpliwości, że brzmi to jak bezpośrednia zapowiedź. Weto się zbliża, a w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej zapewne znów zrobi się gorąco. 

Prawica apeluje o weto

Rzecznik prezydenta odniósł się również do argumentów prawicowej opozycji – m.in. Kukiz’15 czy Prawicy Rzeczypospolitej. Jej przedstawiciele uważają, że nowela PiS betonuje polską scenę polityczną i niemalże daje monopol na euromandaty największym partiom – czyli PO i PiS. Andrzej Duda to wie i właśnie to ma zaważyć na jego decyzji. 

Jestem zadowolony (z zapowiedzi prezydenta). Jako Kukiz’15 nie zgadzamy się na rozwiązanie, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ wycina większość ugrupowań politycznych w Polsce – powiedział poseł. Dla Kukiz’15 jasne jest, że tylko jedna siła, obok PiS, skorzysta na zmianie reguł wyborczych – Platforma Obywatelska.

Kancelaria Prezydenta z prawicową opozycją mówi jednym głosem. – A chodzi mu przede wszystkim o to, żeby dostęp do demokratycznej reprezentacji był szeroki, żeby obywatele rzeczywiście dokonywali tego wyboru, kto ma być ich reprezentantem, w sposób swobodny, w toku kampanii wyborczej i w akcie głosowania, a nie poprzez prawo, które tak czy inaczej będzie potem te głosy przeliczało – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Prezydencki minister tłumaczył również, że „bardzo ważna dla decyzji ostatecznej pana prezydenta” będzie planowana na poniedziałek rozmowa z przedstawicielami czterech ugrupowań – Kukiz’15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej – które podpisały zainicjowany przez stowarzyszenie Klub Jagielloński apel do prezydenta o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Marcin Palion

Marcin Palion

Red. nacz. NewsWeb.pl
Napisz do autora: marcin.palion@newsweb.pl

loading...

5 KOMENTARZE

  1. Moja Babcia mawiała. Wpuść bolszewika na salony, to zrobi kupę na dywanie i zażąda papieru. Czy Prezydent ma dość zapasów papieru?

    3

    1
  2. Nie ten czas, jeśli nie delegalizować niemieckich agend Platforma Obywatelska, Nowoczesna i komunistyczna PSL, to przynajmniej odsunąć od koryta, od możliwości dywersji, antypolskości, hucpy, i politycznego chuligaństwa. Jeśli gałgany zmądrzeją (raczej nie !) to prawnie dopuścić do polityki, nie dla pieniędzy i układów tak jak do tej pory ale dla służby narodowi.

    1

    3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here