Cechy dobrego stomatologa dziecięcego

Stomatolog dziecięcy jest specjalistą, który oprócz fachowej wiedzy powinien się charakteryzować również empatią, cierpliwością, delikatnością i przede wszystkim dobrym poczuciem humoru. Dzięki temu dziecko zapamięta wizytę stomatologiczną w sposób pozytywny.

Regularne wizyty dziecka w takim miejscu, jak gabinet stomatologiczny przyczynią się do tego, że w życiu nastolatka oraz późniejszym – dorosłym nie będzie miało problemów chociażby z próchnicą czy ubytkami, a będzie się cieszyć bardzo dobrym stanem uzębienia.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa?

Odkładanie w czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym jest bardzo dużym błędem. Im dłużej czekamy z wizytą tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się ubytki czy próchnica, której leczenie jest czasochłonne i na pewno dużo bardziej stresujące dla dziecka niż wizyta o charakterze ściśle profilaktycznym. Kiedy więc pojawić się w gabinecie stomatologicznym? Najlepiej tuż po pojawieniu się u dziecka pierwszych zębów. To odpowiedni moment, aby wyłapać wszystkie niedoskonałości i ewentualnie podjąć odpowiednie kroki. A czy powinien się charakteryzować dobry stomatolog dziecięcy?

Przede wszystkim cierpliwość stomatologa

Warto uświadomić sobie, że dzieci – zwłaszcza te mniejsze są bardzo trudnymi i wymagającymi pacjentami. Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest dla nich czymś nowym, nieznanym, często nienaturalnym. To powoduje szereg kłopotów, jak obawy, stres, płacz, nerwowe ruchy, brak chęci do współpracy. W tej sytuacji stomatolog dziecięcy musi wykazać się cierpliwością.

Doświadczenie stomatologa

Doświadczenie jest ważne w każdej dziedzinie życia, ale szczególnie ważne we współpracy z dziećmi. Dobry stomatolog powinien umieć poradzić sobie z trudnymi pacjentami, w razie konieczności zaproponować odpowiedni sposób leczenia.

Zobacz także: https://iksmag.pl/zalety-aparatu-ortodontycznego-invisalign/

Poczucie humoru i delikatność

Delikatna, ale przede wszystkim precyzyjna to zdecydowanie aut dobrego stomatologa dziecięcego. Częste działanie w pośpiechu, aby uzupełnić ubytek bądź zalakować ząb wymaga sprawnego działania i precyzji. Jednocześnie stomatolog nie powinien zapominać o dobrym nastroju, który w jego pracy pomaga opanować niejeden płacz.

Stomatolog z odpowiednim gabinetem

Ważne jest również to, aby stomatolog miał odpowiednio wyposażony gabinet. Zdecydowanie przyda się kilka pluszaków, samochodziki, radio bądź telewizor, na którym dziecko będzie mogło oglądać bajki podczas zabiegów.

Aktualizacje newslettera

Wprowadź swój adres e-mail poniżej, aby zapisać się do naszego newslettera