Rząd ws. masakry w Strefie Gazy. Bezbłędna reakcja polskiego MSZ

Izrael

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalnie oświadczenie, za pośrednictwem którego odniosło się do krwawych wydarzeń, które miały miejsce na terenie Autonomii Palestyńskiej.

Pomimo tego, że USA nie chcą obarczać winą Izraela za wydarzenia, które miały miejsce w Strefie Gazy, polski rząd zdecydował się potępić Żydów, za atak na Palestyńczyków.

Polska potępia Izrael

Z wypowiedzi, którą opublikowała polska dyplomacja wynika, że armia Izraela użyła nieproporcjonalnie dużej siły, za co państwo to zostało przez Polskę potępione.

– Apelujemy do Izraela o poszanowanie prawa Palestyńczyków do pokojowych protestów. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nie może być ono wykorzystywane jako pretekst do nakłaniania do przemocy. Izrael ma prawo do obrony i zabezpieczania swoich granic. Należy jednak przestrzegać zasady proporcjonalnego użycia siły.Wyrażamy nadzieję na deeskalację sytuacji na granicy Izraela ze Strefą Gazy, która oddala perspektywę reaktywacji procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy przekonani, że tylko rozwiązanie dwupaństwowe pozwoli obu stronom na realizację ich aspiracji, położenie kresu konfliktowi i osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju, którego Izraelczycy i Palestyńczycy pragną i na który zasługują – oświadczyło polskie MSZ.

Polskie MSZ zaniepokojone

Polscy dyplomaci wskazują na to, że masakra kosztowała życie i zdrowie bardzo wiele osób. Jak szacuje się na chwilę obecną, śmierć poniosło 59 osób, a 2 800 zostało rannych.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o ostatnich protestach w Strefie Gazy, w wyniku których dziesiątki ludzi zostało zabitych lub rannych – zakomunikowało polskie MSZ.

Co ciekawe, Żydzi zdążyli się już porozumieć z USA i zablokować śledztwo w tej dramatycznej sprawie, które podjąć chciała Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Część komentatorów, że reakcja polskiego MSZ powinna być jeszcze bardziej dosadna. Należy jednak pamiętać, że w dyplomacji waży się każde słowo, a oświadczenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i tak jest stosunkowo dosadne.

Źródło: rp.pl

Chwileczkę...