Timmermans poniżony! Chciał pouczać Polskę

Frans Timmermans
Fot. Wikimedia Commons

Jak powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, rząd wyraża gotowość, na dalsze rozmowy z Komisją Europejską, ale nie będzie dążenia do do porozumienia za wszelką cenę. Mężczyzna dodał, że reformy sądownictwa były wprowadzane dla „zasadniczych celów” i Polska nie zamierza się z nich wycofywać.

Współpracownik premiera powiedział, że rząd w Warszawie wykonał w kierunku Brukseli „pewne gesty” poprzez zmiany w ustawach sądowych. Pytany o dalsze ustępstwa wobec Brukseli, stwierdził, że nie będzie dążenia do porozumienia za wszelką cenę:

Frans Timmermans „to nie cała Komisja”

Ale też zawsze podkreślaliśmy, że to porozumienie nie może być porozumieniem za wszelką cenę. Są pewne zasadnicze sprawy i cele, dla których te reformy były wprowadzane i oczywiście z nich nie chcemy się wycofać – powiedział.

– Komisja Europejska ma problem, a szczególnie Frans Timmermans ma problem, żeby wycofać się z niektórych, zbyt pochopnie wyprowadzanych słów, czy opinii i to może być kłopot dla niektórych polityków KE – stwierdził Michał Dworczyk i dodał, że rozmowy z eurokratami toczą się i Timmermans „to nie cała Komisja”.

Unijny urzędnik ośmieszony

Przez decyzję Polski, która nieugięcie stoi na stanowisku, iż nie będzie ulegać presji i nie zamierza cofnąć reform sądownictwa, Frans Timmermans został brutalnie sprowadzony na ziemię. Unijny urzędnik do tej pory myślał, że jego autorytet jest na tyle duży, iż nasz kraj ugnie się. Myślenie polityka okazało się jednak oderwane od rzeczywistości.

Szef kancelarii premiera zapewnił, że Polsce i Brukseli zależy na wygaszeniu konfliktu, który dotyczy kwestii praworządności. Michał Dworczyk argumentował, że przed Unią Europejską stoją teraz nowe wyzwania związane z projektem budżetu Wspólnoty na przyszłe lata.

Zapowiedzi doradcy premiera pokazują, że być może rząd premiera Mateusza Morawieckiego powoli zaczyna rozumieć, że rozmowy z Komisją Europejską mają na celu ograniczenie reform sądownictwa w Polsce. Czy rząd nie ugnie się pod presją eurokratów, którzy za wszelką cenę chcą mieć wpływ na reformy w polskich sądach? Na razie trudno to wyrokować, ale dzisiejsze wypowiedzi ministra Dworczyka pozwalają zachować umiarkowany optymizm.

Źródło: niezalezna.pl

Chwileczkę...