Przełom. Te kraje pomogą Polsce odzyskać wrak TU-154M

0

Polska dyplomacja święci triumfy. To będzie absolutny przełom w śledztwie smoleńskim. Wszystko wskazuje bowiem na to, że już wkrótce wrak prezydenckiego Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, wróci na Polską ziemię.

O sprawie pisze portal TVP.info, powołując się na depesze Polskiej Agencji Prasowej. Polski rząd jest bardzo zdeterminowany w kwestii odzyskania od Rosjan wraku prezydenckiego samolotu. Federacja Rosyjska ignorowała ostatnie zapytania Polski w tej sprawie, zatem sprawa została umiędzynarodowiona!

ZOBACZ TEŻ: Zuckerberg zapomniał zeszytu i wyszedł! Oto treść jego notatek szefa Fb

Pomogą odzyskać wrak

Strona polska właściwie nie miała wyjścia. Szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz podkreślił ostatnio, że Rosja kompletnie ignoruje pytania Polski o wrak Tu-154M. – Żadnej odpowiedzi, w ogóle żadnej reakcji – stwierdził bezsilny Macierewicz. Polska liczy na podobną solidarność świata zachodniego, jak w sprawie Siergieja Skripala. Presja wywierana na Rosję będzie ogromna!

Polska dyplomacja podjęła na forum międzynarodowym „aktywne działania mające na celu przedstawienie postępowania Rosji m.in. wobec wraku rządowego samolotu TU-154M” – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł dyplomatycznych. A państwa, które mają nas w tym wesprzeć, to naprawdę poważni gracze na arenie międzynarodowej.

Chęć wsparcia tych zabiegów i zwiększenia nacisków na Rosję na forum organizacji międzynarodowych, m.in. NATO i OBWE wyraziło wielu międzynarodowych partnerów Polski – twierdzą źródła PAP.

Wrak wróci do Polski?

Polscy dyplomaci – poinformowały źródła – przekazali w resortach spraw zagranicznych „państw akredytacji” oraz sekretariatach organizacji międzynarodowych, w tym NATO, OBW, ONZ „pro-memoria” „informujące o podjętych na przestrzeni ośmiu lat działaniach, gdzie podczas wszystkich spotkań i rozmów dwustronnych ze stroną rosyjską, zarówno na najwyższym prezydenckim i ministerialnym szczeblu, jak i w kontaktach roboczych resortu spraw zagranicznych oraz polskich przedstawicielstw dyplomatycznych w Rosji, Warszawa domagała się zwrotu wraku, swobodnego dostępu do miejsca katastrofy oraz realizacji zobowiązania dwóch stron dot. budowy pomnika upamiętniającego ofiary w miejscu katastrofy”.

Potencjalnymi sojusznikami Polski w sporze z Rosją o wrak byłyby zatem takie kraje jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy (które jednak działałyby bardzo zachowawczo), Francja, kraje bałtyckie (Estonia, Litwa, Łotwa), Węgry, Rumunia, Słowacja, a także prawdopodobnie Gruzja. Należy jednak pamiętać, że to lista nieoficjalna.

„Na przestrzeni minionych ośmiu lat strona polska przekazała stronie rosyjskiej znaczącą liczbę not dyplomatycznych” – podały ponadto polskie źródła dyplomatyczne w nocie międzynarodowej, by zaznaczyć, jak ignorancki stosunek do sprawy wykazują Rosjanie.

źródło: TVP.info

Chwileczkę...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here