W Brukseli padły przełomowe słowa! Polska już poza UE?

0

Tego chyba nikt się nie spodziewał! Premier Morawiecki dopiero co wyjechał do Brukseli na spotkanie z szefem KE Jean-Claude Junckerem i Fransem Timmermansem, a już padły słowa bardzo zaskakujące.

Premier Mateusz Morawiecki po godz. 18 przybył do Brukseli, by spotkać się z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckerem i Fransem Timmermansem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. rzekomo naruszanej przez nasz rząd praworządności oraz relacji Warszawa-Bruksela.

Zachodni dygnitarze nie ukrywają, że mają nadzieję, iż polityka Polski po zmianie premiera i rekonstrukcji rządu ulegnie radykalnej zmianie. Zaczęła się narracja życzeniowa. 

​- Szef KE docenia wysiłek premiera Morawieckiego, żeby zerwać z liną rządu Beaty Szydło, ale Bruksela czeka jednak na konkrety. Premier ma czas do końca marca, żeby powstrzymać procedurę artykułu 7.1 Traktatu UE – twierdzi reporterka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Są jednak w Brukseli urzędnicy znacznie mniej pozytywnie nastawieni do Polski. Delegaci z Polski wciąż nie zapowiadają wdrażania unijnych uwag, przez co wkroczono już na temat PolExitu.

W UE nie ma miejsca dla krajów, które biorą unijne pieniądze, chcą uczestniczyć w jednolitym rynku, ale odrzucają nasze wspólne wartości – oświadczył we wtorek w Brukseli szef grupy liberalnej w PE Guy Verhofstadt. – Jeśli polski rząd chce budować zamknięte i nieliberalne społeczeństwo, musi to robić na zewnątrz UE – stwierdził. 

To pierwszy raz, gdy zachodni polityk europejski tak bezpośrednio mówi o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Polskę. Tego typu trendy szybko zyskują popularność wśród neoliberałów. 

To zaskakujące słowa, bo nawet najwyżsi rangą urzędnicy znacznie złagodzili już ton wobec polskiego rządu. Guy Verhofstadt, który – o dziwo – jest w unijnych gmachach uważnie słuchany, gdyż o UE wypowiada się bezkrytycznie, chce wypchnąć nasz kraj z UE. Gdy krytykuje „rząd centralny”, to tylko za zbyt mało agresywne działania wobec Warszawy.

Chwileczkę...