Wycieki z Berlina. Znamy największych wrogów Merkel! Prezes PiS w czołówce

Sytuacja na linii Warszawa-Berlin nie była tak napięta od wielu lat. Prawdopodobnie dlatego, że poprzednie rządy, szczególnie Platformy Obywatelskiej, praktycznie nie ośmielały się przeciwstawić zachodnim sąsiadom, nawet w obronie interesu narodowego Polski.

Po wyborach parlamentarnych w 2015 r., które z pokaźną przewagą wygrało Prawo i Sprawiedliwość, stosunki rządu w Warszawie z zachodnimi dygnitarzami znacznie się pogorszyły. Cóż – Polska nie wykonuje już bezrefleksyjnie wszystkich unijnych i niemieckich (pod płaszczykiem unijnych) dyrektyw.

Dlatego też prezes PiS Jarosław Kaczyński i przedstawiciele polskiego rządu znaleźli się na cenzurowanym. Jest ogólnoeuropejskie przyzwolenie na nazywanie Polaków faszystami, a Polski PRL-em bis.

Podobnie – choć nie aż tak bezczelnie – zachodnie elity zachowują się wobec Węgier i Viktora Orbana. Delikatnie mówiąc – nie przepadają też za prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Jednak kogo Angela Merkel i spółka nie mogą strawić szczególnie? Czołówka nie jest zaskakująca i znalazł się w niej prezes Jarosław Kaczyński. Czy będzie z tego powodu rozpaczał? Mało prawdopodobne.

Korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz ujawnił swoje informacje i obserwacje z niemieckiej sceny politycznej. Przedstawił ranking polityków, których Niemcy nienawidzą najbardziej. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że prym w tym rankingu wiodą przedstawiciele państw wschodnich.

Według Gmyza, Niemcy najbardziej nie lubią Donalda Trumpa. Na 2. miejscu plasuje się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, tuż przed premierem Węgier Viktorem Orbanem. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zajmuje w tym zestawieniu czwarte miejsce. Wielu tłumaczy to faktem, że Orban drażni Unię Europejską i Berlin znacznie dłużej niż prezes Kaczyński, Beata Szydło czy polskie MSZ pod rządami konserwatystów z PiS, a Turcja i USA stanowią znacznie większe zagrożenie dla interesów Niemiec.

JAK TO SKOMENTUJESZ?
loading...