Z OSTATNIEJ CHWILI. Koncesja TVN wisi na włosku! Ogromna kara i …

Prawica w naszym kraju od lat modli się o odebranie koncesji neoliberalnej i – w opinii wielu – antypolskiej stacji TVN. I najprawdopodobniej zbliża się dzień, gdy te marzenia się spełnią!

Tak zdecydowanej reakcji na łamanie wszelkich standardów przez dużego nadawcę nie było od dawna. TVN SA, nadawca programu TVN24, ma ogromne problemy, a jego prawo do nadawania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wisi na włosku.

Biorąc pod uwagę fakt, że to nie pierwszy tego typu wybryk spółki TVN, kolejna decyzja prawdopodobnie będzie z punktu widzenia nadawcy tragiczna. Czyżby rychły koniec największej lewicowo-liberalnej stacji informacyjnej?

W opinii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która przeanalizowała kilkaset godzin materiałów emitowanych w dniach 16-18 grudnia 2016 – telewizja TVN24 z naruszyła zapisy ustawy o radiofonii i telewizji. Stacja będzie musiała zapłacić bardzo wysokie odszkodowanie.

„KRRiT po przeprowadzeniu postępowania dotyczącego sposobu relacjonowania w programie TVN24 wydarzeń w Sejmie RP i pod Sejmem RP w dniach 16-18 grudnia 2016 r. stwierdziła, iż spółka TVN SA, nadawca programu TVN24, naruszyła artykuł 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu” – czytamy w specjalnym komunikacie KRRiT.

Chodzi o dni, gdy wszystkie polskie oraz wiele zagranicznych mediów relacjonowało próbę puczu zorganizowaną przez PO, Nowoczesną i PSL w polskim parlamencie. Wszystkiemu towarzyszyła okupacja sali plenarnej i wielokrotne ataki zwolenników opozycji na polityków PiS.

Art. 18 ust. 1 i 3 mówią o tym, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość. Ponadto nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu.

W związku z naruszeniem KRRiT zadecydowała o nałożeniu na nadawcę TVN24 kary finansowej w wysokości 1 479 000 zł.

„Wymierzając karę organ rozważył możliwości finansowe nadawcy. Wysokość kary, zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, została ustalona w oparciu o przesłankę rocznego przychodu nadawcy, osiągniętego w 2016 r. Górna granica kary wynosi 147 929 600 zł. Kara w kwocie 1 479 000 zł stanowi około 1% maksymalnej wysokości” – informuje KRRiT w komunikacie. Spółka ma miesiąc na ewentualne odwołanie się od decyzji Rady.

W związku ze skargami KRRiT „wykonała obszerny monitoring programów uniwersalnych TVN, Polsat i TVP oraz informacyjnych TVN24, Polsat News i TVP Info, emitowanych w dniach 16-18 grudnia 2016 roku”.

źródło: KRRiT, niezalezna.pl, własne

JAK TO SKOMENTUJESZ?
loading...