Fabiański rozmawiał z niemieckimi gwiazdami o historii. To, co mówią zdumiewa!

Per Mertesacker i Łukasz Fabiański w strojach swoich reprezentacji narodowych.

Łukasz Fabiański, bramkarz reprezentacji Polski, gwiazda walijskiego Swansea City i m.in. bardzo udanego dla naszej drużyny turnieju Euro 2016, który latem ubiegłego roku odbył się we Francji, opowiedział o swoich polsko-niemieckich rozmowach natury historycznej z reprezentantem Niemiec Perem Mertesackerem.

Obaj panowie są reprezentantami swoich krajów i odgrywają czołowe role w klubach Premier League. Mertesacker jest piłkarzem Arsenalu Londyn. Jak przyznaje nasz rodak Łukasz Fabiański, był zaskoczony tym, jak dużą wiedzą o naszej historii dysponuje jego niemiecki kolega po fachu. Wspomniał też, że inni reprezentanci naszych zachodnich sąsiadów mają podobnie, gdyż zdarzało mu się to sprawdzać.

To mi zaimponowało, że on – à propos tej naszej historii polsko-niemieckiej – też mi opowiadał jakieś różne sytuacje. Jak – jeszcze będąc w szkole, w Niemczech, na historii zaczęli już poruszać ten temat – tak naprawdę jak to było. Zabierali ich na wycieczki do Polski… – przytaczał rozmowy z Mertesackerem Łukasz Fabiański, który był gościem Przemysława Rudzkiego w programie „English Breakfast” dla Przeglądu Sportowego.

To mi też zaimponowało, że oni o tym tak otwarcie… taka empatia – tłumaczył bramkarz Swansea City i reprezentacji Polski. Jak dodał, niemieccy piłkarze wiedzą wszystko tak, jak było.

Widać było, że po prostu on (Per Mertesacker – przyp red.) to wszystko rozumie. Nie był taki, że chciał się od tego odciąć, albo ogólnie nie poruszać tematu. Bo nie wiem czemu, ale ten temat zawsze się gdzieś tam naturalnie pojawiał – opowiada Fabiański.

W naszym kraju wielokrotnie pojawiały się informacje, jakoby temat drugiej wojny światowej miał być przedstawiany dość wymijająco w systemie edukacji Niemiec. Jak jednak widać – trudno byłoby przemilczeć tak istotny dla Europy i świata okres historyczny.

W rozmowie Przemysława Rudzkiego z Łukaszem Fabiańskim pojawił się również temat szeroko pojętej poprawności politycznej i coraz bardziej zauważalnej obecności ludności napływowej z krajów obcych kulturowo.

Jak powiedział bramkarz reprezentacji Polski, „kiedyś Londyn był bardzo bezpieczny i przyjazny”. Dodał, że dziś – na przykład na lotnisku – trudno jest się nerwowo nie rozglądać. – Masz takie poczucie, że coś może się wydarzyć. Kiedyś tego nie było – zdradził Polak.

Chwileczkę...