Będzie mega transfer! Upokorzony Petru szybko znalazł pocieszenie

Ryszard Petru przeżywa trudne chwile. Najpierw został ograny przez kobiety w swojej własnej partii, której jest oficjalnym twórcą. Później zawiadomienie do prokuratury w jego sprawie złożył sam minister Błaszczak (więcej).

Nikt nie ma wątpliwości, że wydarzenia minionych dni ostatecznie potwierdzają, iż w wyścigu o miano lidera opozycji Ryszard Petru został daleko w tyle, bez realnych szans na doścignięcie czołówki.

Katarzyna Lubnauer odebrała mu przewodnictwo w Nowoczesnej, co – nawet według przychylnych Ryszardowi Petru ekspertów – skreśliło go politycznie.

Były szef Nowoczesnej nie składa jednak broni i – wszystko na to wskazuje – znajdzie pocieszenie w nowej partii. Będzie to polityczny transfer roku, bo paradoksalnie nawet przejście Zbigniewa Gryglasa do obozu Zjednoczonej Prawicy nie zdziwiło środowiska aż tak. Gryglas przynajmniej „rokował”.

Petru ma dołączyć do partii, której przewodzi człowiek jeszcze kilka dni temu będący jego politycznym wrogiem. Mowa oczywiście o Platformie Obywatelskiej Grzegorza Schetyny. Nowoczesna miała się być o samorządy z PO i PiS, co hucznie zapowiadał sam Petru. Teraz jednak najprawdopodobniej dołączy do wrogiego niegdyś obozu, czego nie wyklucza sam Schetyna.

Katarzyna Lubnauer nie była faworytem. To było zaskoczenie – mówi Grzegorz Schetyna w rozmowie z Wyborczą o rewolcie w Nowoczesnej. Jest gotowy usiąść z nową przewodniczącą do rozmów o porozumieniu w Warszawie, ale zaraz dodaje, że efekt będzie taki sam. Justyna Dobrosz-Oracz zapytała szefa PO czy byłby gotów przygarnąć Ryszarda Petru? – Ja nie wiem czy on chce… On jest mentalnie nowoczesny – stwierdził. Następnie dodał, że „po ludzku mu współczuje”. W kuluarach jednak o sprawie się mówi, a i mało kto ma wątpliwości, że mający instynkt lidera Petru nie będzie mógł pogodzić się z rolą „rezerwowego” pod Katarzyną Lubnauer. 

Schetyna w rzeczonym wywiadzie wypowiadał się o Petru w sposób stonowany, a nawet ciepły – czego dotąd raczej nie zdarzało nam się obserwować. Jeśli ten polityczny hit okaże się prawdą, to na linii PO-Nowoczesna może być naprawdę gorąco.

Marcin Palion

Marcin Palion

Napisz do autora: marcin.palion@newsweb.pl

JAK TO SKOMENTUJESZ?