Katalonia pokaże Unii Europejskiej środkowy palec?

Od dawna media w Hiszpanii twierdzą, że referendum niepodległościowe w Katalonii to jeden z najczarniejszych dni w historii demokracji w tym kraju. Dodają, że od czasu zakończonej w latach 70. XX w. dyktatury frankistowskiej nie było tutaj tak poważnego kryzysu politycznego.

Komentatorzy polityczni już wcześniej ostrzegali, że referendum niepodległościowe w Katalonii może wywołać renesans. Wygląda na to, że to jeszcze nie koniec rewolucji. Oto prezydent regionu Ousted- Carles Puigdemont, wezwał Katalonię do opuszczenia UE. Stwierdził, że Unia Europejska jest „klubem dekadenckich i przestarzałych krajów kontrolowanych przez osoby ściśle powiązane z coraz bardziej dyskusyjnymi interesami gospodarczymi”.

Nieustannie mówią nam, że zostaniemy poza UE, ale tym, którzy powinni podjąć tę decyzję, są obywatele Katalonii. Zobaczmy, co oni powiedzą. Być może nie ma wielu ludzi, którzy chcą być częścią tej UE- tworu tak niewrażliwego na nadużywanie praw człowieka– dodał Puigdemont.

Domek z kart postawiony w Brukseli zaczyna się kruszyć. Maski opadły, a ludzie dostrzegają prawdziwe oblicze europejskich elit.

Marta Bilska

Marta Bilska

Napisz do autorki: marta.bilska@newsweb.pl

JAK TO SKOMENTUJESZ?