Macron nie ma ostatnio szczęścia. Dostało mu się także od francuskiego Senatu

Emmanuel Macron pragnie objąć przywództwo w Europie także w dziedzinie walki z migracją. Ale jego pomysły nie wszystkim się podobają.

Nie tak dawno temu zaproponował, że aby ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów z Afryki do Europy, trzeba już w Afryce rozpoczynać procedurę przyznawania azylu tym, którzy mają do niego prawo. Te i inne jego pomysły sprawiają, że szybko traci poparcie obywateli. Ostatnio dostało mu się także ze strony francuskiego Senatu.

Raport z francuskiej Komisji Prawa Senatu krytykuje bezczynność Macrona w kwestii nielegalnej imigracji, mówiąc że nie poświęca on wystarczającej ilości środków na walkę z nią. 60-stronicowy dokument obnaża „niesamowite niezgodności rzeczywistości z obietnicami Macrona”. Mówi on między innymi o tym, że władze nie mają wystarczająco dużo czasu, aby przygotować dokumentację potrzebną do deportacji nielegalnych imigrantów, co często zmusza sędziów do nakazów ich zwolnień.

Dokument stwierdza również, że Francja boryka się z ogromnymi problemami z usuwaniem migrantów na mocy porozumienia dublińskiego UE, które wymaga od migrantów ubiegania się o azyl w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego przybywają. ​​W 2016 r. zaplanowano 92 076 wydaleń, ale tylko 18% z nich zostało faktycznie zrealizowanych.

W projekcie budżetu na 2018 r. Zaplanowano około 14.500 przymusowych wydaleń, czyli o wiele mniej niż za czasów François Hollande’a (15 161 przymusowych wydaleń w 2014 r., 155,15 w 2015 r.)- oświadczył senator François-Noël Buffet, publikując sprawozdanie. W raporcie stwierdzono także dobitnie i wprost, że „rząd nie będzie w stanie wypełnić swoich zobowiązań dotyczących przymusowej deportacji”.

Laurent Wauquiez- przywódca Francuskiej Partii Republikańskiej, powiedział niedawno, że usilne pragnienie Macrona, by być sympatycznym, sprawia że ​​”ucieka on przed trudnymi tematami, takimi jak regulacja imigracji, czy kwestia islamizacji Francji.

Marta Bilska

Marta Bilska

Napisz do autorki: marta.bilska@newsweb.pl

JAK TO SKOMENTUJESZ?