PILNE: PiS stworzy zupełnie NOWE PAŃSTWO! Prawica w euforii

To będzie zupełnie nowe państwo! Z ujawnionych dosłownie kilkanaście minut temu przez reporterów RMF FM informacji dowiadujemy się, jakie zmiany zajdą w polskiej ordynacji wyborczej. To będzie zupełnie nowe państwo – wyraźnie mniej skorumpowane i splątane w sieci lokalnych powiązań biznesmenów z politykami oraz niezależne od betonowych grup interesów. 

Prawo i Sprawiedliwość chce walczyć z lokalnymi „księstewkami”, które tworzą się w polskich samorządach i trwają w wielu miejscach właściwie od pierwszych lat po transformacji ustrojowej.

Wiemy już, jakie zmiany w Kodeksie Wyborczym chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Do projektu dotarli reporterzy RMF FM Patryk Michalski i Mariusz Piekarski.

Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych, tylko dwie kadencje dla burmistrzów i prezydentów miast oraz zniesienie głosowania korespondencyjnego. To między innymi te, rewolucyjne zmiany chce wprowadzić PiS.

W praktyce oznacza to rychły koniec lokalnych grup interesów i prezydentów czy burmistrzów, którzy rządzą nawet 20 lat. Tego typu „betonowe” układy od lat oburzają patriotów – zwłaszcza młodych, którzy coraz częściej w obronie swoich małych ojczyzn wychodzą na ulice. – Projekt nowej ordynacji wyborczej trafi do Sejmu jeszcze w piątek – poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Ostatnio głośno było m.in. o Inowrocławiu, gdzie rządzący od 15 lat Ryszard Brejza (ojciec posła PO Krzysztofa Brejzy) stworzył sobie niemożliwy do obalenia układ, w którym sieć wzajemnych zależności sprawia, że przegranie przez wieloletniego hegemona wyborów jest w praktyce mało prawdopodobne. Wyszły na jaw m.in. fikcyjne faktury, za pośrednictwem których z inowrocławskiego ratusza wyprowadzano mnóstwo pieniędzy. Bliźniaczych przykładów w Polsce są setki.

Nowa ordynacja ma wzmacniać transparentność wyborów. Nakłada obowiązek prowadzenia transmisji z lokalu wyborczego. Te nagrania będą przechowywane przez dwa lata. Jeżeli z przyczyn technicznych nie będzie to możliwe, przebiegł głosowania ma być nagrywany. Przewodniczący komisji wyborczej będzie miał obowiązek sprawdzić każdą kartę do głosowania i w obecności wszystkich członków komisji oznajmić, czy głos jest ważny. To pierwsze tak rewolucyjne zmiany ordynacji wyborczej w historii III RP. 

Chwileczkę...