Polska uderza pięścią w stół! Ukraińcy zderzyli się ze ścianą

1

Polski rząd i tak zbyt długo starał się zachować wstrzemięźliwość w kwestii jawnie antypolskiej polityki Ukrainy. Teraz jednak cierpliwość Zjednoczonej Prawicy się wyczerpała. 

Ukraińskie władze w ostatnich latach zdecydowanie pozwalały sobie na zbyt wiele. Promowanie banderowskiej, radykalnej polityki nacjonalistycznej, coraz bardziej irytuje polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Ugrupowanie rządzące, na którego czele stoi Jarosław Kaczyński, już wcześniej zadeklarowało, że nie pozwoli Ukrainie stawiać sobie warunków. 

Również kilka dni temu szef MSZ Witold Waszczykowski pozbawił naszych wschodnich sąsiadów nadziej na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Strona polska zapewniła też, że osoby o antypolskim nastawieniu nie będą wpuszczane w granice RP. Teraz zdecydowany głos w kwestii antypolskiej narracji ukraińskich polityków zabrał wiceminister kultury Jarosław Sellin. Mocną wypowiedź przedstawiciela PiS mogliśmy obejrzeć na antenie TVN24. 

Wiceminister Sellin o szefie ukraińskiego IPN powiedział wprost: „Ten nieodpowiedzialny człowiek ma antypolskie obsesje”. Chodzi o Wołodymyra Wiatrowycza, który wyklucza możliwość uznania przez Ukrainę Rzezi Wołyńskiej za zbrodnię ludobójstwa. „O ile dla polskiej strony była to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa, o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony” – powiedział Wiatrowycz.

Słowa te wywołały oburzenie w polskich środowiskach patriotycznych. „Relacje historyczne są bardzo trudne, ale musimy pamiętać o obecnej racji stanu” – skomentował jeszcze sytuację wiceminister Sellin. Oprócz działań stricte politycznych, polski rząd ma zamiar wspierać inicjatywy propolskie także na inne sposoby. Sellin zapytany o zapowiadane filmy promujące historię Polski, które mieli tworzyć twórcy z Hollywood, powiedział: „Wiem o co najmniej trzech produkcjach filmowych podejmowanych przez polskich twórców we współpracy z Amerykanami. Można to w skrócie nazwać produkcją hollywoodzką”.

Radykalni przeciwnicy OUN-UPA w Polsce wciąż narzekają, że stanowisko Polski jest zbyt pobłażliwe wobec wschodnich sąsiadów. Już teraz w kuluarach Sejmu mówi się, że nowy minister spraw zagranicznych – który miałby zastąpić Witolda Waszczykowskiego – ma ze zdecydowanie większym zaangażowaniem zająć się sprawą Ukrainy.

Chwileczkę...

1 KOMENTARZ

Comments are closed.