Wreszcie. Przełom w sprawie reparacji od Niemiec. Na to czekali wszyscy zainteresowani

Sprawa reparacji wojennych od Niemiec nabiera rozpędu. Stało się coś, na co wszyscy czekaliśmy. Biuro Analiz Sejmowych zakończyło pracę nad ekspertyzą ws. domagania się od Berlina odszkodowań za zniszczenia z II wojny światowej.

Gotowa ekspertyza to prawdziwy przełom w sprawie. Dotąd opozycja i zachodni politycy twierdzili, że zapowiedzi o reparacjach to kiełbasa wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, bo ugrupowanie rządzące nie podejmuje żadnych oficjalnych kroków.

Teraz nadszedł moment, którego następstwem będzie prawdopodobnie oficjalne zwrócenie się do Berlina. Polska chce zażądać kwoty liczonej w bilionach złotych. Czekamy na opublikowanie ekspertyzy przygotowanej przez BAS.

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości zszokował nie tylko liberalną opozycję w Polsce, ale też przywódców zachodnich. Ich zdaniem przypominanie naszym zachodnim sąsiadom o wojennych zbrodniach i żądanie wynagrodzenia Polsce zniszczeń z pierwszej połowy XX wieku, to atak na europejską solidarność.

Możemy spekulować, że ekspertyza zawiera informacje pozytywne z punktu widzenia zwolenników domagania się reparacji. Jej przygotowywaniu towarzyszyli ludzie związani z partią rządzącą, a jej prezes jest bardzo zdeterminowany i zapowiada, że łatwo Niemcom nie odpuści.

JAK TO SKOMENTUJESZ?
loading...