Nie idzie po myśli Brukseli. Polska ma kolejnego sojusznika w sporze z UE! Wsparcie deklaruje …

Brukselskim dygnitarzom sprawy się komplikują. Spór z Polską miał być bowiem załatwiony szybko, łatwo i przyjemnie. Przyjemnie przynajmniej dla stolic zachodnich. Liberalna opozycja w Polsce oraz Berlin i Bruksela zaklinali rzeczywistość przekonując, że Polska na placu boju zostanie zupełnie sama.

Europejskie instytucje nie odpuszczają i – z pomocą tzw. totalnej opozycji – chcą zablokować wszystkie planowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Fakt, że UE i Niemcy chcą wpływać na wewnętrzną politykę krajów członkowskich nie podoba się nie tylko rządowi w Warszawie, ale i pozostałym krajom w naszym regionie.

Ramię w ramię z Polską staje kolejne państwo – Czechy. – Nie popieramy na dzień dzisiejszy uruchomienia wobec Polski art. 7. w ramach procedury praworządności. Spory na ten temat powinny być rozstrzygnięte poprzez kompromis osiągnięty na gruncie wewnątrzkrajowej dyskusji – oznajmił w Krynicy sekretarz stanu ds. europejskich Czech Alesz Chmelarz. Te słowa z pewnością wywołają spore poruszenie w Brukseli. Zaledwie kilka dni temu w podobnym tonie wypowiadał się szef węgierskiej dyplomacji.

Niedługo wcześniej solidarność z Polską zadeklarował minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, który oświadczył w wywiadzie dla austriackiej gazety „Wiener Zeitung”, że Węgry z pewnością zablokowałyby sankcje przeciwko Polsce związane ze sporem o praworządność, gdyby Unia Europejska chciała je nałożyć. Z kolei rząd Litwy gwarantuje, że wspiera nasz kraj w konflikcie z Emmanuelem Macronem. Polska stoi bowiem na czele buntu krajów Europy środkowo-wschodniej. Bronimy naszych kierowców przed nowym francuskim prawem o pracownikach delegowanych.

W wielu sprawach Warszawę popiera też Estonia oraz Słowacja. Brukselskim elitom jest to wybitnie nie w smak, bo kraje Europy środkowo-wschodniej, które coraz częściej znajdują wspólny język, coraz częściej mówią również o wspólnej idei międzymorza. Do jej realizacji nie chce dopuścić zachód.

Marcin Palion

Marcin Palion

Napisz do autora: marcin.palion@newsweb.pl

JAK TO SKOMENTUJESZ?