TVN zlecił sondaż. I po raz kolejny srogo się rozczarował!

TVN24 po raz kolejny po raz kolejny zaangażował firmę Kantar Millward Brown SA, tym razem do przeprowadzenia sondażu prezydenckiego. I znów wyniki są dalekie od wymarzonych.

W badaniu konfrontowano ewentualnych kandydatów w II turze wyborów prezydenckich: obecnego prezydenta Andrzeja Dudę i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Zwycięzcą II tury zostałby w takim układzie obecny prezydent, który otrzymałby 52% głosów. Z kolei na szefa Rady Europejskiej i byłego premiera Donalda Tuska chciałoby poprzeć 44% ankietowanych. Niezdecydowanych było 4 % badanych.

Co ciekawe, podobnie jak przy przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown SA sondażu parlamentarnym poparcie dla obecnej głowy państwa w porównaniu z poprzednim badaniu, wykonanym w kwietniu bieżącego roku wzrosło aż o 7 punktów procentowych. Z kolei zdecydowanie spadła liczba chętnych do poparcia Donalda Tuska i spadek wyniósł tutaj 6 punktów procentowych. Ostatni sondaż prezydencki na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24 przeprowadzono w dniach od 11 do 12 lipca na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków liczącej 1008 osób.

Jest to zdecydowane odwrócenie trendu z kwietnia, kiedy to właśnie były premier ku uciesze lewicowo-liberalnych mediów zdecydowanie wygrywał analogiczny sondaż ciesząc się poparciem 50% badanych, przy 45% ankietowanych popierających prezydenta Andrzeja Dudę. Z kolei w październiku 2016 roku przy identycznym sondażu 49% badanych popierało Dudę, a Donalda Tuska 45%.

Ostatnie wybory prezydenckie pokazały, że w stosunku do sondaży i badań opinii publicznej trzeba zachować ostrożność i nie brać zbyt poważnie ich wyników pod uwagę, jednak spadek poparcia dla polityków związanych z obecnymi elitami III RP w badaniu zleconym przez TVN mówi wiele. Większość Polaków wydaje się odrzucać konserwowany przez dziesiątki lat układ ustalony przy Okrągłym Stole w porozumieniu z komunistycznymi generałami Wojciechem Jaruzelskim i Czesławem Kiszczakiem. Opinia publiczna popiera siły i polityków chcących odejść od postkomunistycznego dziedzictwa III RP i nawet badania wykonywane dla flagowego obrońcy interesów tego układu wyraźnie to pokazują.

Jakub Surowiec
Jakub Surowiec
JAK TO SKOMENTUJESZ?
POLUB NAS, BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ!