Takiej ustawy nie było nawet u nas! Litwini w szoku po tym, co przegłosował parlament

Mieszkańcy Litwy są w niemałym szoku po tym, co przegłosowali tamtejsi parlamentarzyści. Co ciekawe, posłowie zagłosowali niemal jednogłośnie. Pomysł poparła zdecydowana większość – 101 w 141-osobowym Sejmie

O co chodzi? U naszych północno-wschodnich sąsiadów od lat narasta problem nadużywania alkoholu. Próbowano wszelakich metod, by choć trochę ograniczyć ten proceder – m.in. zabraniano sprzedaży napojów wyskokowych po 22.

Teraz jednak litewski rząd uznał, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…” i – jak gdyby nigdy nic – postanowił podwyższyć próg wiekowy, od którego można na Litwie kupować i spożywać alkohol. Sejm Litwy znowelizował ustawę o kontroli alkoholu, ograniczając jego sprzedaż i reklamę. Poprawki do ustawy mają zmniejszyć spożycie napojów wyskokowych na Litwie, przodującej na świecie w piciu alkoholu.

Poprawki do ustawy, które poparła zdecydowana większość posłów – 101 w 141-osobowym Sejmie – przewidują, że od przyszłego roku alkohol będą mogły kupować osoby dopiero po ukończeniu 20. roku życia. Obecnie nabycie i spożywanie alkoholu dozwolone jest dla osób, które ukończyły 18 lat.

Od przyszłego roku zostaną ograniczone godziny sprzedaży alkoholu. Napoje alkoholowe można będzie nabyć tylko w godzinach 10-20, a w niedzielę 10-15. Teraz alkohol sprzedawany jest od godz. 8 do 22.

Od 2020 roku podczas masowych imprez można będzie handlować tylko niskoprocentowym alkoholem – do 7,5 proc. Natomiast na plażach nie można będzie w ogóle sprzedawać alkoholu.
 
Sejm postanowił, że od przyszłego roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz reklamy alkoholu.

NewsWeb.pl
NewsWeb.pl
Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl
JAK TO SKOMENTUJESZ?
POLUB NAS, BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ!