Wojna domowa wcześniej, niż przewidywaliśmy. Europa ma odruch obronny!

Eksperci i politolodzy na całym świecie dotąd przewidywali, że wojen domowych w wielu krajach Europy, które później przerodzą się w ogólnoeuropejski etniczny konflikt, możemy się spodziewać najwcześniej w ciągu dekady, gdy muzułmanie zaczną mieć realny wpływ na naszą politykę i życie społeczne, co wywoła spięcia pomiędzy przybyszami, a rdzennymi Europejczykami.

Niewielu jednak się spodziewało, że Europejczycy już teraz się odgryzą. Dzisiejsza tragedia w północnym Londynie to najprawdopodobniej efekt utraty cierpliwości przez jednego z etnicznych Brytyjczyków. Wychodzący z meczetu muzułmanie zostali dosłownie staranowani przez samochód dostawczy.

Policja poinformowała, że sprawca to 48-letni kierowca pojazdu, którzy przejdzie badania psychiatryczne. Jak zaznaczono, jest zbyt wcześnie by ustalić motyw sprawcy, ale zdarzenie ma „wszelkie znamiona ataku terrorystycznego, a wszystkimi ofiarami są muzułmanie”.

Lokalni muzułmanie w rozmowach z mediami tuż po zamachu nie kryją przerażenia. A wypowiedzi w tak pokojowym tonie nie są czymś, z czym imigranci są w Europie kojarzeni. Czyżby poczuli respekt przed gniewem Europy, dopiero gdy ta zaczęła odpowiadać ich metodami?

Atak jest traktowany jako akt zemsty za ataki na moście London Bridge, w Borough Market, na koncercie w Manchesterze i pozostałe – podają media.

To atak na niewinnych ludzi, byliśmy przerażeni, ciężarówka bez ostrzeżenia skręciła w lewo i pędziła wprost w muzułmanów wychodzących z meczetu – relacjonował jeden z przedstawicieli społeczności islamskiej w rozmowie z dziennikarzami, fragment wypowiedzi pokazała TVP Info.

Ludzie, którzy widzieli sprawcę mówią, że był białym mężczyzną. Nie wyglądał na członka Państwa Islamskiego – mówił inny muzułmanin.

Na pewno uchodźcy, albo jak mówią niektórzy – nachodźcy – nie będą już nigdy w Europie czuli się tak swobodnie, jak do tej pory. Nie ma też wątpliwości, że informacja o celowym ataku na nich, obiegnie ich społeczność na całym kontynencie i poza nim.

Jeżeli będzie teraz notorycznie dochodziło do samosądów, to sytuacja może wymknąć się m.in. brytyjskim władzom spod kontroli, co przewiduje szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Taka eskalacja przemocy mogłaby doprowadzić do regularnej wojny domowej, tragicznej w skutkach. – Dla władz Londynu najważniejsze jest utrzymanie spokoju społecznego, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli, żeby nie było erupcji tej agresji, samosądów – powiedział przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy.

Marcin Palion

Marcin Palion

Napisz do autora: marcin.palion@newsweb.pl

JAK TO SKOMENTUJESZ?