UE: Musicie przyjąć euro! Rząd RP: Nic nie musimy!

Unia Europejska i neoliberalna opozycja w Polsce upierają się, że Polska, będąc krajem członkowskim UE od ponad dekady, musi przyjąć w najbliższych latach, a nawet miesiącach, walutę euro.

Czy pozbędziemy się rosnącej ostatnimi czasy w siłę złotówki? Czy w Polsce nastąpi kolejna „denominacja”? Wykluczone, dokąd władzę sprawowało będzie Prawo i Sprawiedliwość. Rządzący odpowiadają na kolejne próby rozkazów Brukseli, że obywatele w znacznej większości nie życzą sobie zmiany waluty w naszym kraju, stąd też żadne działania w tym kierunku nie zostaną podjęte. Dla porównania, mieniący się zagorzałym demokratą Ryszard Petru stwierdził w marcu, że euro musimy przyjąć wbrew sondażom, bo „inaczej nic nie zmienimy”.

Pytany o perspektywy wejścia Polski do strefy euro wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska i strefa euro nie są dziś spójnymi względem siebie obszarami walutowymi. Polska ma bowiem „inny przebieg cyklu koniunkturalnego, inną strukturę produkcji”, a także „innego rodzaju przewagi konkurencyjne”.

Nie chcemy cierpieć jak Grecja, Finlandia czy Hiszpania

Polski rząd stoi na stanowisku, że w obecnej sytuacji nie ma powodu „by tracić podstawowy instrument, jakim jest prowadzenie niezależnej polityki monetarnej”, możliwej dzięki własnej walucie.

Nie jest w tej chwili w interesie Polski być w strefie euro, bo nie chcemy tracić możliwości prowadzenia niezależnej polityki monetarnej – powiedział wicepremier Morawiecki.

Chodzi o relacje waluty własnej do innych walut, wysokość stóp procentowych oraz zdolność kraju do emisji długu w swojej własnej walucie. Hiszpania, Grecja, Finlandia zostały tego pozbawione i dzisiaj cierpią – tłumaczył na antenie Polsat News wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Strefa euro w opałach

Przypomnijmy, że strefa euro nadal boryka się ze skutkami kryzysu. Podczas kryzysu 2008 w strefie euro odnotowano spadek PKB, w trzecim kwartale 2008 o 0,2%, a w czwartym kwartale o 1,3% (rok do roku). W całym 2008 wzrost gospodarczy strefy euro wyniósł tylko 0,8%. Spadki PKB w dwóch kolejnych kwartałach oznaczały wejście „eurolandu” w najgorszą od początków swojego istnienia recesję. Sprzedaż detaliczna w grudniu 2008 spadła o 2,4%, a w styczniu 2009 o 2,2% (rok do roku). W pierwszym kwartale 2009 PKB strefy euro zmniejszył się o 2,5% W drugim kwartale 2009 PKB strefy euro spadł o kolejne 0,1%.

źródło: PAP

NewsWeb.pl
NewsWeb.pl
Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl
JAK TO SKOMENTUJESZ?
POLUB NAS, BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ!