Nowy szef BOR: Dobry czas na zmiany w Biurze

0

Premier Beata Szydło nominowała generała Tomasza Miłkowskiego na nowego szefa Biura Ochrony Rządu. Miłkowski pełnił funkcję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Premier powiedziała, że jej celem jest stworzenie formacji profesjonalnej i odznaczającej się umiarem. Szydło zauważyła, że poprzedni rząd nie reformował tej służby.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w niedługim czasie do Sejmu ma wpłynąć projekt ustawy dotyczącej reformy formacji chroniącej polskie VIP-y.

Mam nadzieję, że ustawa w sprawie nowej formacji w miejsce BOR będzie przyjęta przez parlament przed wakacjami – powiedział minister.

Świeżo nominowany szef BOR stwierdził, że teraz jest odpowiedni czas na zmiany i reformy.

To jest czas na dokonanie pewnych zmian, korekt i przebudowy tej formacji. Ale ludzie, którzy w niej służą, jestem tego pewien i przekonany, nie mają powodów do obaw. To jest formacja, która musi być przebudowana, to prawda. Natomiast będziemy szukali nowych formuł, korekt pewnych dotychczasowych działań – ocenił gen. Miłkowski.

Generał Miłkowski wygłosił także apel do mediów, aby nie przez jakiś czas nie zajmowały się sprawami związanymi z tą formacją. Dość dziwna to prośba, gdyż służba ta nie działa zbyt sprawnie, a powtarzające się do niedawna wypadki i incydenty z udziałem najważniejszych osób w państwie muszą budzić zaniepokojenie.

Tomasz Miłkowski objął stanowisko szefa BOR po gen. bryg. Andrzeju Pawlikowskim, który został odwołany 28 stycznia bieżącego roku. Od tego czasu obowiązki szefa Biura pełnił płk Tomasz Kędzierski – wiceszef tej formacji.