Dymisja szefa podkomisji smoleńskiej. Czy chodzi o jego wypowiedzi o Caracalach?

Szef podkomisji ministerstwa obrony narodowej badającej przyczyny katastrofy w Smoleńsku dr inż. Wacław Berczyński podał się do dymisji.

W piśmie udostępnionym na Twitterze przez szefa MON Antoniego Macierewicza Berczyński, przebywający obecnie w Stanach Zjednoczonych napisał, że „z powodów osobistych nie może przybyć do Polski” i poprosił o zwolnienie z wykonywanej przez siebie funkcji.

Minister Macierewicz powierzył tę rolę profesorowi Kazimierzowi Nowaczykowi, który pełnił dotychczas obowiązki zastępcy przewodniczącego tej Podkomisji MON.

Nowaczyk z wykształcenia jest fizykiem, od 1996 pracuje w USA i specjalizuje się w spektroskopii fluorescencyjnej i molekularnej. Od września 2010 roku zajmuje się wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, współpracował z innymi naukowcami przy zespole parlamentarnym Antoniego Macierewicza, a potem w podkomisji w resorcie obrony.

Dymisja Berczyńskiego może mieć związek z jego wywiadem dla „Dziennika Gazety Prawnej”, w którym stwierdził:

To ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie.

Od tych wypowiedzi odcięło się ministerstwo obrony narodowej. Według resortu obrony przyczyną rezygnacji z podpisania kontraktu na zakup francuskich helikopterów Caracal było niewypełnienie zobowiązań offsetowych i Berczyński nie miał wpływu na decyzję MON.

Jakub Surowiec
Jakub Surowiec
JAK TO SKOMENTUJESZ?
POLUB NAS, BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ!