Opada żelazna kurtyna między Słowianami – na Białoruś wjedziemy bez wiz

Przez kilkadziesiąt lat Polaków i Białorusinów, którzy mają wspólną, piękną historię z czasów świetności obu narodów (np. Wielkie Księstwo Litewskie), dzieliła żelazna kurtyna. Sąsiadujemy ze sobą, a jednocześnie jesteśmy od siebie tak daleko. Teraz ten dystans może się skrócić.

Od wczoraj na Białoruś możemy udawać się bez wiz. Co prawda na razie tylko na 5 dni, ale można wystąpić o przedłużenie pobytu.

Jak poinformowała służba prasowa białoruskiego prezydenta, Aleksandr Łukaszenka podpisał dekret, na mocy którego obywatele 80 krajów przylatujący do międzynarodowego portu lotniczego Mińsk będą mogli przebywać na terytorium Białorusi do pięciu dni bez konieczności posiadania wiz.

Dekret, który wszedł w życie 12 lutego, obejmuje 39 krajów europejskich. Do tej pory Polacy i obywatele innych krajów UE musieli starać się o wizę, której koszt sięgał nawet kilkuset złotych.

Te zmiany mają na celu aktywizowanie podróży biznesowych i turystycznych oraz wyjazdów osób prywatnych, które posiadają zwykłe paszporty na Białoruś. Nie dotyczą one obcokrajowców podróżujących w celach służbowych, m.in. dyplomatycznych.

Warto zauważyć, że Polacy, choć są Słowianami, przez lata zdecydowanie bardziej zbliżeni są do krajów zachodnich, z którymi historia bardziej nas łączy niż dzieli, a od bratnich narodów słowiańskich odgrodzeni byliśmy niemal permanentnie.

Wcześniej – specjalnie dla Polaków – Białoruś uruchomiła ruch bezwizowy do Grodna.

NewsWeb.pl

NewsWeb.pl

Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl

JAK TO SKOMENTUJESZ?