Dr Magdalena Ogórek masakruje opozycję ws. wykupienia dzieł sztuki. „Wyprzedawaliście dobra narodowe za bezcen”

fot. PAP/Jacek Turczyk

Minister kultury Piotr Gliński podpisał z księciem Adamem Karolem Czartoryskim umowę w sprawie zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Zbiory liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych. Wszystkie trafią pod pieczę Muzeum Narodowego w Krakowie.

Opozycja i media z nią sympatyzujące bardzo krytykowały to posunięcie rządu. To ich zdaniem marnowanie pieniędzy, bo te dzieła i tak byłyby w Polsce, co sprawia, że „płacenie za nie jest bez sensu”.

Tę tezę bardzo trafnie obaliła dr Magdalena Ogórek, która na sztuce zna się jak mało która osoba udzielająca się w tematyce wielkiej polityki.

Muzealnicy płakali za każdym razem, gdy dama z gronostajem podróżowała. Teraz, gdy jest własnością państwa, nie będzie podróżowała. Wyobrażacie sobie, że Luwr wypożycza ciągle Monalisę? – pytała na antenie TVP Info Magdalena Ogórek.

W stu procentach własnością Narodu Polskiego zbiory są dopiero teraz, gdy nie będą narażane na ryzyko podróżując po całym świecie.

„To jest różnica między tym, a poprzednim rządem. Ten odkupuje dobra narodowe, tamten sprzedawał w obce ręce za bezcen” – stwierdziła dr Ogórek.

NewsWeb.pl
NewsWeb.pl
Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl
JAK TO SKOMENTUJESZ?
POLUB NAS, BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ!