Halicki: „Większość ma rządzić? Nie w systemie demokratycznym” [WIDEO]

O tym, że demokraci wcale specami od demokracji być nie muszą – wiemy od dawna. Za przykłady niech służą wściekłe protesty po wyborach wygranych przez Donalda Trumpa w USA czy przez Prawo i Sprawiedliwość w Polsce.

Jednakże to, co powiedział wczoraj w programie „Cztery strony” w TVP Info Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, zakrawa o absurd.

Oto jeden z czołowych „obrońców demokracji”, który poszedł do publicznej telewizji reprezentować opozycję, zdaje się nie znać podstawowej zasady systemu demokratycznego, mianowicie tej mówiącej, że to większość decyduje.

[…] Mówię o tym w kontekście także tej debaty, która się w parlamencie toczyła, na którą nie daliśmy zgody. Że większość może wszystko, otóż nie może wszystko w systemie demokratycznym – stwierdził bez wahania w programie na żywo Andrzej Halicki.

Parlament składa się także z opozycji. Parlament to jest miejsce, w którym nie tylko 231 posłów ma rację, bo oni mogą, de facto, uchwalić wszystko, chociaż nie zawsze to wszystko może mieć sens – stwierdził poseł PO.

Jaka jest najprostsza i najkrótsza definicja demokracji? Zna ją pewnie każde dziecko, ale – dla porządku – sięgnijmy do Wikipedii:

Demokracja: Ustrój polityczny) i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).

NewsWeb.pl
NewsWeb.pl
Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl
JAK TO SKOMENTUJESZ?
POLUB NAS, BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ!