Niemiecka prasa alarmuje: „PiS dąży do wojny domowej z opozycją”

Media w Niemczech z uporem maniaka usiłują stworzyć atmosferę wojny za wschodnią granicą. Dodatkowo zaznaczają, że to partia rządząca za wszelką cenę chce doprowadzić do bijatyki z opozycją.

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) w artykule na pierwszej stronie twierdzi, że konflikt między rządem zaostrzył się w miniony weekend jak nigdy dotąd. Informuje, że posłowie opozycji okupują salę sejmową i cytuje Donalda Tuska, który ostrzegł przed dyktaturą.

W oddzielnym komentarzu pt. „Wojna Kaczyńskiego” FAZ twierdzi, że to prezes PiS dąży do konfrontacji z opozycją i zauważa, że w normalnych okolicznościach opozycja mogłaby odwołać się do Trybunału Konstytucyjnego, ale właśnie ten „bastion został zablokowany przez Kaczyńskiego”.

„Nie da się zaprzeczyć, że rząd ten dzięki świadczeniom socjalnym zyskał sobie życzliwość większości w kraju. Dlatego może to trochę potrwać, zanim wystarczająco wielu ludzi zauważy, że demokracja jest warta co najmniej tyle samo co zasiłek na dzieci” – pisze niemiecki dziennik.

Również dziennik „Sueddeutsche Zeitung” (SZ) pisze na pierwszej stronie, że protesty przeciwko prawicowemu rządowi doprowadziły w weekend w Polsce do kryzysu parlamentarnego.

W swoim komentarzu SZ pisze, że rządowi PiS „brakuje już tylko niewielu elementów, aby powiodło się utworzenie autorytarnego systemu władzy. Polska od roku funkcjonuje w stanie konsekwentnego łamania prawa od góry. Ten stan jeszcze przybierze na sile” – przewiduje SZ, zwracając uwagę na kończącą się kadencję Andrzeja Rzeplińskiego.

NewsWeb.pl
NewsWeb.pl
Napisz do nas: redakcja@newsweb.pl
JAK TO SKOMENTUJESZ?
POLUB NAS, BY WIEDZIEĆ WIĘCEJ!